na današnji dan 1941.

Časne sestre skočile s prozora u smrt: U Goraždu obilježena godišnjica stradanja blaženih Drinskih mučenica

Foto: Fena

U Goraždu je danas obilježena godišnjica stradanja pet časnih sestara, blaženih Drinskih mučenica. Časne sestre su na današnji dan 1941. godine skočile s prozora današnje OŠ "Husein ef. Đozo" u smrt, koju su svjesno izabrale umjesto gubitka časti i poniženja koje si im spremali pripadnici četničkog pokreta.

Godišnjica njihovog stradanja obilježena je svetom misom u crkvi blaženih Drinskih mučenica kojoj su prisustvovali brojni hodočasnici iz cijele BiH - Sarajeva, Kreševa, Posušja, Fojnice, Kiseljaka i drugih općina, koji su zapalili svijeće i uputili molitvu.

"Danas je dan kad su Drinske mučenice podnijele mučeničku smrt i mi, osim što suosjećamo, to doživljavamo kao rođenje za nebo jer su mučenice to zaslužile kod nebeskog oca. Ljudi su ovdje došli moliti za svoje potrebe naše blaženice, a istovremeno želimo poslati poruku svim ljudima koliko nam je važan mir i ljubav jednih prema drugima", kazao je goraždanski župnik don Josip Tadić.

Svetu misu predvodio je fra Antun Perković, župnik iz Kiseljaka koji je sa grupom hodočasnika ranije imao priliku proći putem kojim su prolazile Drinske mučenice, od samostana na Palama do Goražda.

"Danas smo u trećoj nedjelji došašća, adventa, dakle priprema za Božić, pa se trebamo radovati mučenicama jer su se one na današnji dan rodile za nebo, za kraljevstvo Božije. Drinske mučenice su došle u ove krajeve, u Bosnu, a nijedna nije rodom iz ovih krajeva, služiti siromašnima, a nedjelja je i caritasa kad se molimo za siromašne, kad skupljamo svoje priloge za najsiromašnije. One su ostavile sve, svoju domovinu, svoje obitelji kako bi služile najpotrebnijima i one su nam primjer kako možemo i trebamo ljubiti čovjeka. Ko je naš bližnji, onaj koji sada u ovom trenutku treba našu pomoć, a one su to učinile. Osim toga one nisu ljubile samo čovjeka već i boga, pa su upravo iz ljubavi prema bogu kojem su služile položile svoj život", poručio je župnik Perković.

Svećenik mostarske biskupije don Ante Kutleša smatra da su zahvaljujući Drinskim mučenicama i Goražde i katolička crkva dobili na značaju.

"One su svjedoci, a ako je neko svjedok za svoju vjeru bez obzira koje je konfesije on zaslužuje itekako pijetet i dostojanstvo. Svi koji daju svoje živote za pozitivne ideale, njihove žrtve poštujemo i imamo razloga uputiti svoje molitve i zagovor da budemo što bolji ljudi, otvoreniji i raspoloženiji", kazao je Kutleša.

Sestre Berchmana Leidenix iz Austrije, Jula Ivanišević iz Hrvatske, Krizina Bojanc i Antonija Fabjan iz Slovenije te Hrvatica mađarskoga porijekla Marija Bernadeta Banja, obavljale su svoje dužnosti u samostanu Marijin dom na Palama. Pet redovnica je oteto u decembru 1941. kada su u samostan upali četnici. Samostan su zapalili, a pet časnih sestara zarobili i poveli ih pješice prema Goraždu po velikoj hladnoći. Najstarija, 76-godišnja sestra Berchmana nije fizički mogla izdržati put pa su je četnici ubili, dok su ostale četiri sestre zatvorili u kasarnu u Goraždu. Nakon što su vojnici provalili u njihovu sobu sa namjerom da ih siluju one su skočile sa prozora. Njihova tijela potom su bačena u rijeku Drinu.

Spomen-obilježje Drinskim mučenicama, koje je Vatikan službeno proglasio blaženima, otvoreno je dan nakon njihove beatifikacije u sarajevskoj Zetri, 24. septembra 2011. godine. Od tada, mjesto njihovog stradanja u gradu na Drini pohode vjernici iz cijelog svijeta. Njihov broj se uvećava okončanjem izgradnje crkve blaženih Drinskih mučenica čije je uređenje pri kraju.