Nakon što je u protekla dva dana utvrđeno da su koronavirusom zaraženi premijer RS Radovan Višković i poslanik SNSD u parlamentu Srpske Srđan Mazalica, a prethodno još dva poslanika iz drugih partija u NSRS, pokrenula se rasprava da li treba odgoditi sjednicu Skupštine koja je zakazana za utorak.
Da sjednica predstavlja potencijalni rizik za sve one koji se nađu u NSRS govori i činjenica da je poslanik Mazalica bio jedan od najdisciplinovanijih političara koji se strogo pridržavao svih mjera kada je u pitanju zaštita od koronavirusa pa je opet, ni on ne zna kako, uspio da se zarazi.
Potpredsjednik NSRS i poslanik US Milan Petković koji je nedavno izašao iz izolacije nakon što je ranije utvrđeno da je i on pozitivan na koronavirus, ističe da za sada nije bilo riječi o odgađanju sjednice parlamenta, ali da će konačnu riječ o tome dati Kolegij koji će zasjedati u ponedjeljak.
Šef Kluba poslanika PDP-a u NSRS Perica Bundalo smatra da bi se sjednica, ipak, trebala odgoditi jer bi mogla da predstavlja rizik za sve koji se budu nalazili u NSRS.
„Može neko biti pozitivan, a da to i ne zna, a na primjeru poslanika Mazalice vidimo da i pored svih mjera opreza, virus se opet može dobiti. Na zadnjem Kolegiju sam predložio da se barem dnevni red skraćuje, odnosno da ne idu izvještaji i informacije, već samo zakoni. Ostalo je da se pred sjednicu NSRS ponovo održi sjednica Kolegija i da se ide u tom pravcu da se skraćuje dnevni red“, ističe Bundalo.
Dodaje da se u međuvremenu utvrdilo da je premijer pozitivan na koronavirus, kao i poslanik Mazalica, što potpuno mijenja situaciju.
Bundalo smatra da bi bilo veoma rizično održati sjednicu ako se uzme u obzir da će na jednom mjestu biti okupljeno više od 100 osoba.
„U NSRS imamo 83 poslanika, pa kada tome dodamo 16 ministara i stotinjak ljudi koji opslužuju tok same sjednice, to bi mogao biti najveći klaster u Srpskoj od Novog Grada do Trebinja. Vidjet ćemo šta ćemo dogovoriti u ponedjeljak na Kolegiju“, kaže Bundalo.
Podsjeća da novi Poslovnik o radu NSRS predviđa online sjednice, ali da za to trenutno ne postoje tehnički uslovi. Pored toga, novi Poslovnik predviđa i da se rasprave održavaju bez prisustva poslanika, odnosno da ih na sjednici bude tek nekoliko.