Čelnici Evropske unije sastali su se jučer kako bi razgovarali o tome koga će nominirati na čelna mjesta u EU nakon izbora za Evropski parlament.
Trebali bi podržati Ursulu von der Leyen za još jedan mandat na čelu Evropske komisije, prenosi Reuters.
Neformalni dogovori
Osim postizanja neformalnog dogovora o Von der Leyen, raspravljat će o tome ko bi trebao biti šef EU za vanjsku politiku i sljedeći predsjednik Evropskog vijeća, koje okuplja 27 državnih čelnika kako bi odredili politički program EU.
Von der Leyen je na putu za drugi petogodišnji mandat kao predsjednica moćne izvršne vlasti EU nakon što je njena stranka desnog centra, Evropska pučka stranka (EPP), osvojila najviše mjesta na izborima za Evropski parlament ovog mjeseca, s 13 od 27 čelnika EU iz stranaka u EPP.
Budući da su joj velike države EU, Francuska i Njemačka, već ponudile svoju podršku, Njemica Von der Leyen imat će kvalificiranu većinu koja joj je potrebna za nominaciju.
Desni centar završio je kao prvi na izborima usprkos dobicima desničarskih nacionalista i nazadovanju stranaka liberalnog predsjednika Emmanuela Macrona u Francuskoj i socijalističkog kancelara Olafa Scholza u Njemačkoj.
"Sasvim sam siguran da ćemo u vrlo kratkom vremenu uspjeti postići razumijevanje između političkih porodica, ali i zemalja u Evropi i imati prijedloge o čelnim mjestima", rekao je Scholz po dolasku na neformalne razgovore u Briselu, što je prvo okupljanje čelnika nakon izbora.
Francuska je ranije razmatrala alternative za Von der Leyen, ali s vanrednim parlamentarnim izborima koje je raspisao Macron za 30. juni, vlada sada preferira stabilnost EU.
Mjesto i za liberale
Antonio Costa, socijalistički bivši premijer Portugala, trebao bi postati sljedeći predsjednik Evropskog vijeća, položaj na kojem bi od decembra predsjedavao samitima EU.
Estonska premijerka Kaja Kallas, liberalka, na redu je za nominaciju za visoku predstavnicu za vanjske poslove, osiguravajući uravnoteženu geografsku i političku raspodjelu radnih mjesta širom bloka.
Čelnici bi trebali potvrditi svoje izbore za ove važne pozicije na samitu EU 27. i 28. juna.
Von der Leyen tada bi ipak trebala podršku Evropskog parlamenta koji glasa na svojoj prvoj sjednici 16. jula.
Puna Evropska komisija od 27 članova, uključujući šefa vanjske politike, također treba podršku Evropskog parlamenta.
Očekuje se da će čelnici EU također raspravljati o narednom petogodišnjem zakonodavnom ciklusu, s naglaskom na zajedničke vrijednosti, odbranu i ekonomsku konkurentnost.
Oni bi trebali potvrditi smjernice svoje "strateške agende" na samitu kasnije ovog mjeseca.