Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH jučer je pokušao objasniti zašto u BiH nema lockdowna, odnosno potpunog zatvaranja kako su to uradile brojne države Evrope.
"BiH je jedina zemlja koja je ostala bez lockdowna, a to je posljedica izuzetno dobrog javno-zdravstvenog djelovanja. Iako zemlja sa limitiranim resursima uspjela je da odgovori na izazove", rekao je Čerkez.
"Meni je žao što mi je uvijek u BiH pokušavamo da osporimo sve što smo uradili. To govorim sa sljedećeg stanovišta, ako vidite da je BiH jedina zemlja koja je ostala bez lockdowna, a to je posljedica izuzetno dobrog javno-zdravstvenog djelovanja. Zemlja sa limitiranim resursima je uspjela da odgovori na sve ovo", rekao je Čerkez.
Ovakva izjava Čerkeza izazvala je burne reakcije građana i analitičara, posebno onih koji prate rad zdravstva.
Naime, poznato je da da BiH ima visoku stopu smrtnosti od koronavirusa, kao što je poznato i to da ne zna podatak smrtnosti na respiratoru, a procjene su da su one skoro 100 posto.
Također, svima je jasno da je zdravstveni sistem u BiH pred kolapsom. Svako ko je morao proći kroz famozni put pacijenta, svi kojo su morali zakazati termin za testiranje znaju da javno zdravstvi u FBiH ali i RS ne funkcionira kako bi trebalo ili preciznije - funkcionira tako da se ne zna ko pije, ali se zna ko plaća - pacijent.
Dakle, teza o neuvođenju lockdowna zbog izuzetno dobrog javno-zdravstvenog sistema nije tačna.
Razlog neuvođenja strožih mjera čisto je ekonomski.
Naime, budžeti kantonalni i entitetski su u ogromnom problemima jer se priliv sredstava u budžet drastično smanjio, a lockdown bi to još više pojačao.
U tom slučaju bile bi ugrožena plaće ogromnog i bespotrebno javnog aparata, a jasno je da niti jedna vlada nije u stanju uvesti adekvatnu pomoć privredi kako bi preživjela lockdown.
Čerkezovu izjavu komentirala je i analitičarka Ivana Marić.
"BiH nema lockdowna zato što su korumpirani političari potrošili, čuj mene pokrali, sve pare pa sada nema novca da podrže poduzetnike što bi morali uraditi ako bi ponovo sve zatvorili, tako bar rade normalne države. Pored toga, građanima je od samog početka postalo jasno da su prepušteni sami sebi i da ne mogu računati na zdravstveni sistem pa se rizične skupine paze više nego u državama gdje su kapije bolnica otvorene za pacijente. Od "izuzetno dobrog javno-zdravstvenog djelovanja" bih izdvojila izuzetno visoku stopu smrtnosti od koronavirusa u BiH, prvi smo u regiji, a 15 u svijetu prema Worldometers - real time world statistics", napisala je Marić.