SAVJET LJEKARA

Četiri vrste hrane koje trebamo izbjeći u borbi sa viškom kilograma

Ugljikohidrati su ključni makronutrijenti u našoj prehrani jer osiguravaju energiju tijelu. Međutim, postoji razlika između "dobrih" i "loših" ugljikohidrata, a razumijevanje učinaka loših ugljikohidrata ključno je kako bismo izbjegli zdravstvene probleme poput upala, debljanja i metaboličkih poremećaja.

Ti nezdravi ugljikohidrati brzo se probavljaju, uzrokuju nagle skokove šećera u krvi i potiču skladištenje masnoća. Kada se konzumiraju u velikim količinama kroz duži period, mogu pridonijeti metaboličkoj neravnoteži. Stoga su zdravstveni stručnjaci upozorili na četiri vrste hrane koje treba izbjegavati jer mogu pogoršati upale, dovesti do debljanja i poremetiti metabolizam.

Čips

Iako ukusan, čips i slične grickalice obično se prave s rafiniranim uljima, poput biljnog ili palminog ulja, što potiče upalu u tijelu. Također, sadrže puno kalorija u maloj porciji. Ta kombinacija rafiniranih sastojaka i nezdravih masti može negativno utjecati na metabolizam.

"Čips i slične grickalice napravljene su da budu iznimno ukusne, ali nemaju nikakvu nutritivnu vrijednost. Prepune su rafiniranih ugljikohidrata, šećera i loših masti što uzrokuje inzulinsku rezistenciju, upalu i debljanje. Brzi obrok može sadržavati dnevnu količinu praznih kalorija", upozorava ljekar dr. Ralph Waldo za SheFinds.

Tjestenina

Tjestenina napravljena od rafiniranog brašna može poremetiti metabolizam zbog visokog sadržaja ugljikohidrata i nedostatka vlakana. Niska hranjiva vrijednost tjestenine često ostavlja brz osjećaj gladi što povećava mogućnost prejedanja.

"Tjestenina uzrokuje skokove šećera u krvi, potiče skladištenje masti i upale. Nedostaju im vlakna i hranjive tvari koje bi zadovoljile glad", kaže dr. Waldo.

Pekarski proizvodi

Pekarski su proizvodi obično bogati jednostavnim ugljikohidratima koji se brzo probavljaju, što dovodi do naglih skokova i padova šećera u krvi. Kao i drugi ugljikohidrati spomenuti ovdje, to može rezultirati skladištenjem masti i promicati inzulinsku rezistenciju.

"Pekarski proizvodi, poput kolača, keksa i peciva, često su napravljeni od rafiniranog brašna i šećera. Sadrže puno kalorija, malo vlakana i mogu pridonijeti debljanju i metaboličkim problemima kada se konzumiraju u velikim količinama", navodi dijetetičarka Trista Best.

Jogurt s dodanim šećerom

Iako je grčki jogurt bogat proteinima i može imati brojne zdravstvene koristi, to ne vrijedi za komercijalne jogurte koji se često prodaju u trgovinama.

"Zaslađeni jogurti su upalni ugljikohidrati koji mogu pogoršati nivo šećera u krvi, uzrokujući nagle promjene. To dovodi do visokog nivoa inzulina, hormona koji potiče skladištenje masti, što uzrokuje brzo debljanje i povećava upalne markere u tijelu", zaključila je dijetetičarka i nutricionistica Salma Alsibai.