ozbiljna konkurencija

ChatGPT lansirao vlastitu tražilicu i započeo rat s Googleom

ChatGPT je pokrenuo vlastitu tražilicu, probijajući se na tržište kojim je desetljećima dominirao Google, uprkos brojnim pokušajima konkurencije.

OpenAI, firma koja stoji iza ChatGPT-a, najavila je prošle sedmice ‘ChatGPT Search‘. Ova verzija najpopularnijeg chatbota na svijetu omogućit će korisnicima dobivanje najnovijih informacija dostupnih na internetu.

Mnogi rezultati upita izgledaju poput onih koje biste mogli pronaći u standardnom Google pretraživanju. Na primjer, traženje pojma ‘kineska hrana‘ donosi popis recenzija obližnjih restorana, dok pretraživanje savjeta o odmoru na, recimo, Tajlandu proizvodi blogove o putovanjima i popise hotela. Osim toga, veći dio fokusa je na sposobnosti alata da pruži informacije u stvarnom vremenu, baš kao što to čini tražilica, za upite koje korisnici žele znati odmah i koji se mogu promijeniti u trenutku - sportski rezultati, cijene dionica i vrijeme.

Alat zatim sažima te informacije i navodi odakle potječu. Kako bi se pripremio za lansiranje, OpenAI je osigurao nekoliko ugovora s medijskim firmama kao što su The Atlantic, The Wall Street Journal i Vox kako bi se njihov sadržaj uključio u rezultate pretraživanja.

Tokom javne Q&A sesije na Redditu za pokretanje ChatGPT pretraživanja, izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman pozdravio ga je kao poboljšanje trenutnih formata pretraživanja.

Glasnogovornik OpenAI-ja rekao je da ChatGPT Search ima za cilj pojednostaviti proces traženja informacija na mreži koristeći ChatGPT-ove vještine obrade prirodnog jezika i pružajući korisnicima pristup renomiranim izvorima. Iz Googlea se još nitko nije javio.

ChatGPT Search koristi druge tražilice na pozadini za osnaživanje svojih rezultata pretraživanja. Jedan od njih je Bing, tražilica koju vodi Microsoft, koji je jedan od najvećih investitora OpenAI-ja, rekao je potpredsjednik OpenAI-ja za inženjering Srinivas Narayanan u komentaru tokom Q&A sesije na Redditu. OpenAI nije objavio imena drugih tražilica s kojima radi. Glasnogovornik OpenAI-ja rekao je da će ChatGPT Search koristiti mješavinu tehnologija pretraživanja za isporuku rezultata.

Teško je nadmašiti Google

Podsjetimo, ChatGPT nije jedina firma koja pokušava konkurirati Googleu s tražilicom koju pokreće AI. Startup Perplexity koji podržava Jeff Bezos također je predstavljen kao AI tražilica. Google također koristi svoj model velikog jezika Gemini za vlastite rezultate pretraživanja, kako bi sažeo sadržaj koji bi se obično pojavio unutar poveznica koje navodi kao rezultate pretraživanja.

Uprkos tome, u Silicijskoj dolini vlada mišljenje da će AI promijeniti prirodu tražilica. Ipak, kako će se to tačno dogoditi, ostaje za vidjeti, čak i od strane nekih od glavnih igrača umjetne inteligencije poput ChatGPT-a. Kada je korisnik Reddita upitao glavnog odjela za proizvode OpenAI-a Kevina Weila o razlikama između pretraživanja pokretanog umjetnom inteligencijom i verzije stare škole, rekao je da je to još rano.

"Proizvod je upravo lansiran danas, tako da još ima puno toga za shvatiti o tome gdje će pretraživanje biti slično, a gdje drugačije u svijetu umjetne inteligencije. Volio bih sve povratne informacije koje imate", napisao je Weil na Redditu.