U slučaju prirodnog plina, ono što se dogodilo nakon početka rata u Ukrajini već je na trenutke bilo alarmantno, jer su cijene na berzama u augustu porasle na gotovo 350 eura po megavat satu, a maloprodajna cijena za prosječnog kupca kućanstva u Sloveniji je već u zadnjem tromjesečju 2022. bila 95 EUR/MWh (trenutno je gotovo upola niža).
Kad se vidjelo da su skladišta puna, cijene su se gotovo vratile na prijašnje nivoe.
Jučer su u nizozemskom čvorištu TTF sklopljeni terminski ugovori za megavat sat prirodnog plina za nešto više od 37 eura. Tržište se stoga brzo prilagodilo novonastaloj situaciji, kada je opskrba ruskim plinom znatno smanjena, ali ne i potpuno zaustavljena, jer će on (iz Zapadnog Sibira plinovodom u Ukrajini) nastaviti stizati u središte zemlje sve do krajem godine u sklopu petogodišnjeg sporazuma s Gazprom Europe. Zalihe su dovoljne, prema podacima Evropske komisije kapacitet skladišta prirodnog plina u augustu je dosegao 90 posto, čime je Evropska unija taj cilj ostvarila deset sedmica prije roka.
"Zalihe se stalno obnavljaju, što znači da cijene prirodnog plina neće skočiti zbog slabe ponude. Prema EIA-i, Evropljani su također značajno smanjili potrošnju prirodnog plina, što je nedvojbeno rezultat zelene tranzicije i prekida opskrbe ruskim plinom i iz toga proizašle visoke cijene Prema podacima Eurostata, smanjili smo potrošnju prirodnog plina za nešto manje od 15 posto u razdoblju 2017.-2021 vrijeme“, rekao je za RTV Slovenije Matej Krajnik, voditelj portfelja u Generali Investmentsu.