Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice ostale gotovo nepromijenjene u odnosu na prethodnu sedmicu jer ulagače zabrinjava slabost kineske ekonomije, a time i potražnje za naftom iz te zemlje.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošle sedmice porasla 0,05 posto, na 79,68 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,25 posto, na 76,65 dolara.
Nakon što su prethodne sedmice skočile više od 3,5 posto, prošle su sedmice cijene nafte stagnirale.
Splasnuli strahovi od eskalacije na Bliskom istoku
"Nedavni rast sirove nafte zaustavljen je jer su strahovi od osvetničkog napada Irana na Izrael oslabili, uz smanjenu premiju rizika", rekla je Ashley Kelty iz Panmure Liberuma.
Iran je krajem prošlog mjeseca najavio žestok odgovor na ubistvo vođe Hamasa. No, strahovanja od eskalacije sukoba na Bliskom istoku, a time i poremećaja u opskrbi naftom ponešto su splasnula.
Cijene nafte također je zakočila smanjena procjena potražnje za 2025., koju je objavila Međunarodna agencija za energiju. Razlog je tome, navela je agencija, negativni utjecaj slabosti kineske ekonomije, najvećeg uvoznika nafte u svijetu.
Iz sličnih je razloga nedavno i OPEC smanjio procjenu potražnje za 2024. godinu.
"Geopolitička zabrinutost polako blijedi"
"Tržište nafte pokušava zadržati nedavno ponovno dosegnutu cijenu od 80 dolara po barelu jer je niz slabih makroekonomskih pokazatelja potaknuo zabrinutost oko kineskog privrednog rasta, dok istodobno geopolitička zabrinutost sada blijedi”, rekao je Harry Tchilinguirian, direktor u firmi Onyx Capital Group.
S druge strane, podršku cijenama pruža nada ulagača da će američka centralna banka uskoro smanjiti kamatne stope jer svi posljednji podaci pokazuju da inflacija u SAD popušta.
Smanjenje kamata trebalo bi potaknuti rast američke ekonomije, a time i potražnje za 'crnim zlatom'.