Zoran Galić, zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu danas 'slavi' mjesec uspješnog bijega od ruke pravde koja ga je trebala stići zbog sumnje u korupciju i druga krivična djela, a za što ga sumnjiči Tužilaštvo BiH.
Dok Galić uživa na slobodi, umjesto da je priveden, kako se to namjeravalo na današnji dan prije mjesec, za to vrijeme njemu naklonjeni političari pokušavaju mu osigurati da se što prije riješi njegov zahtjev za penzionisanjem što podrazumijeva i otpremninu.
Zbog brojnih slučajeva 'pobjegulja' s dvojnim državljanstvom BiH i Hrvatske koji, s ove ili s one strane granice, izbjegavaju suočavanje s optužbama ili zatvorsku kaznu, teško je vjerovati da će Galić ikada biti izručen BiH.
Za Galićem je jučer raspisana potjernica Suda BiH, nakon zahtjeva Tužilaštva BiH.
Čekamo odgovore
Raport je jučer uputio upit Sudu BiH o tome jer je raspisivanje prilično trajalo, pa smo ih pitali koliko ta procedura traje.
Raport je pitao Sud BiH imaju li u ovakvim slučajevima mogućnost hitnog djelovanja, te smo tu pravosudnu instituciju podsjetili da je informacija o istrazi i bjekstvu Galića, kao visokog policijskog zvaničnika, uznemirila javnost u BiH. A činjenica da se mjesec dana šuti o (ne)aktivnostima institucija, kojih evidentno nedostaje stvara dodatnu uznemirenost kod građana koji u ovakvom ponašanju prepoznaju različit tretman osumnjičenika u zavisnosti od njihovog društvenog položaja.
Već drugi put u posljednjih petnaestak dana, Raport je upit o tome da li je od pravosudnih bh. institucija dobilo bilo kakav akt u vezi sa slučajem Zorana Galića, odbjeglog zamjenika SIPA-e kojeg Tužilaštvo BiH tereti za teška krivična djela, uputio i Ministarstvu pravde BiH.
Ni na jedan upit nismo dobili odgovor, a ukoliko ih dobijemo, objavit ćemo ih naknadno.
S druge strane, dio vlasti u BiH koji štiti Galića i ne krije da mu želi pomoći, pa se posljednjih dana sazivaju sjednice Vijeća ministara BiH samo s tačkom dnevnog reda da se Galić razriješi dužnosti kako bi mu bila osigurana otpremnina, ali i očigledno kako bi Galić mogao 'mahati' s papirom da je razriješen, a ne smijenjen što je status koji zaslužuje osumnjičenik i bjegunac.
Činjenica da je Zoran Galić uspio pobjeći iz BiH, da je imao doušnike koji su ga upozorili na hapšenje, a da nema informacija ni jesu li oni otkriveni, kao i pokušaji Vijeća ministara BiH u sprezi sa Nezavisnim odborom PSBiH da Galića što prije pošalju u penziju s otpremninom s kojom bi uživao u Hrvatskoj, samo upućuju na to da ima političara u vlasti, prvenstveno iz HDZ-a BiH, kojima se žuri da Galiću osiguraju sve privilegije, 'redovnog umirovljenja'. Kao da se u ovom slučaju ne radi o osumnjičeniku za teška krivična djela.
Političari bez stida štite bjegunca
Dok političari bez imalo stida i srama otvoreno pokušavaju zaštititi bjegunca od pravosuđa, u javnosti sve više raste ionako poljuljano povjerenje u institucije.
Ako Galić dobije željeni status, oni koji mu to omoguće isti su kao i on i pitanje je zbog čega ga štite?
Ima li Galić nekoga od političara u šaci? Čime je Galić zadužio pojedince u Vijeću ministara BiH, koji danima potenciraju zasjedanje Vijeća ministara BiH o njegovom zahtjevu i da li su možda neki u kontaktu s bjeguncem? Sve su ovo legitimna pitanja koja proizilaze iz ponašanja vlasti u odnosu prema ovom slučaju.
Podsjećamo, ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić u jučerašnjem saopćenju za javnost tvrdi kako Nezavisni odbor nije predložio Galićevu smjenu, iako predsjednik Odbora Enes Obralija za Raport tvrdi drugačije.
Iz Nešićevog saopćenja se iščitava da se on tobože 'plaši' smijeniti Galića, jer se boji Galićeve tužbe i odštete koju bi on navodno dobio, pa Nešić faktički najavljuje da ide razrješenje umjesto smjene!?
No, Nešićeve i planove HDZ-a kvare najave bošnjačkih ministara u Vijeću ministara BiH da će glasati isključivo za Galićevu smjenu, a ne razrješenje.
Iako je mala vjerovatnoća da Galić koji je pobjegao od suočavanja s optužbama za kriminal može ostvariti pravo o kojem priča Nešić, javnost bi vjerovatno poručila Nešiću da su građani koji plaćaju političarima brojne povlastice, od skupih hotela, automobila i dobrih plata, spremni preuzeti rizik da se iz budžeta koji se puni njihovim novcem eventualno plati i takva kazna, samo da ne svjedoče beskrupuloznim pokušajima Galićevog spašavanja.
Ovakva opravdanja, a sve u pokušaju da se Galić zaštiti su ništa drugo nego 'bacanje prašine u oči' javnosti koja već mjesec dana s pažnjom prati 'predstavu' u vezi s ovim slučajem.
Nadati se je samo da će je neko prekinuti, da ćemo kao u nekim drugim slučajevima, već danas i zvanično na stranici Interpola vidjeti potjernicu za Galićem, da će uslijediti zahtjev za njegovim izručenjem i da neće dobiti povlastice koje traži.
No, poražavajuće je da smo proteklih dana imali priliku vidjeti kako dio Vijeća ministara BiH u namjeri da zaštiti osobu koju Državno tužilaštvo BiH tereti za najteža krivična djela upreže sve svoje snage i kapacitete da omogući ispunjenje bjegunčevih želja.
Sramota.