direktor SIPA-e

Čime se Darko Ćulum zamjerio Nenadu Nešiću i Sanji Vulić? Ovo su njegovi ‘grijesi’ zbog kojih ga žele smijeniti

Vijest da će Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH za direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH predložiti trećerangiranog Slobodana Radinkovića, načelnika Policijske uprave Doboj, a ne prvorangiranog Darka Ćuluma, aktuelnog direktora SIPA-e nije iznenadila upućene u procese rješavanja 'kadrovskih križaljki' za imenovanja na značajne pozicije, u ovom slučaju na državnom nivou.

Iako bi prema bh. zakonima direktori policijskih agencija trebali biti oslobođeni od bilo kakvog, prije svega političkog utjecaja i premda bi se prije svega pri njihovom izboru trebalo rukovoditi visokim profesionalnim, moralnim i iskustvenim standardima, kvalitetama i odlikama, sama činjenica da političari biraju čelnike Vijeća ministara BiH govori o tome da na čelo, u ovom slučaju SIPA-e može doći samo osoba čije imenovanje je rezultat političkog dogovora vladajuće većine.

Pakt o jačanju utjecaja i dizanju rejtinga

Već smo pisali o tome da je prema raspodjeli pozicija u državnim policijskim agencijama u skladu s 'nacionalnim ključem', mjesto direktora SIPA-e i u narednom četverogodišnjem mandatu pripalo kandidatu koji se izjašnjava kao Srbin, pa su se na nedavno okončanom konkursu za tu poziciju prijavili isključivo službenici iz reda tog naroda.

Iako je Nezavisni odbor PSBiH prije tri dana na sjednici u Sarajevu, kao najboljeg kandidata za direktora SIPA-e ocijenio aktuelnog direktora ove agencije Darka Ćuluma, sada se pojavila vijest da će Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH za tu poziciju predložiti Slobodana Radinkovića, trećerangiranog kandidata na listi najuspješnijih za ovu funkciju.

Inače, iako Nešić kao ministar sigurnosti nema nikakve nadležnosti nad operativnim radom nijedne policijske agencije na državnom nivou, on se prema saznanjima Raporta pokušao miješati u operativni rad nekih agencija, prvenstveno SIPA-e, a posebno je bio zainteresiran za slučaj hapšenja bivšeg predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, pa je o tom slučaju čak davao izjave za medije, što je nedopustiva praksa i jedinstven slučaj direktnog miješanja ministra u jedan predmet.

Nešiću se prema navodima naših sagovornika tada nije svidjelo što je naišao na odbijanje davanja određenih informacija iz SIPA-e koje su mu shodno zakonskim odredbama uskraćene, pa je to kod njega izazvalo dodatnu želju da se pokuša agilnije umiješati u eliminaciju Ćuluma s liste favorita za čelnika SIPA-e.

Raport je još prije više od pola godine pisao o tome da Nešić na čelo SIPA-e želi instalirati sebi bliskog čovjeka i mjesecima su traženi načini kako da se kao favorit za ovu funkciju iz igre izbaci Ćulum.

Radinković, Nešić i Vulić

Nešić je vrlo brzo shvatio da se Ćuluma neće moći riješiti bez podrške SNSD-a, koja je do pije nekoliko mjeseci bila rezervirana za Ćuluma.

Da se situacija promijeni Nešiću je, prema tvrdnjama Raportovih izvora, pomogla Sanja Vulić, zastupnica u Parlamentarnoj skupštini BiH, koja je u posljednjih mjeseci intenzivirala saradnju s Nešićem i često se može vidjeti u njegovom društvu. Po svemu sudeći Vulić i Nešić 'sklopili su pakt' da 'dižu rejting' jedno drugom i da se međusobno potpomažu.

Vulić i Nešić su među najredovitijim i najglasnijim članovima publike na suđenju pred Sudom BiH Miloradu Dodiku, predsjedniku RS i SNSD-a, a u februaru ove godine Nešić je dodijelio Vulić policijsku zaštitu zbog prijetnji na društvenim mrežama, a tada je propustio dodijeliti zaštitu sutkinji Seni Uzunović koja sudi Dodiku, a koja se našla na meti prijetnji i Sanje Vulić. Naknadno je zaštitu sutkinji Uzunović dodijelila Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH.

Sanja Vulić i Nenad Nešić su se i u julu našli u centru pažnje javnosti, jer su objavili da su dobili pisma u kojim im se prijeti smrću, a sadržaj pisma je implicirao da ga je pisao neki 'vjerski fanatik' islamske vjere.

I prije provedene istrage o ovom slučaju Vulić i Nešić su u svojim izjavama 'raspirivali' narativ da su prvenstveno ugroženi zbog nacionalne mržnje.

Međutim, nedavno je došlo do velikog preokreta u ovom slučaju, jer je kao osumnjičeni da je poslao ta pisma u augustu uhapšen Vladimir Stanimirović, uposlenik Ministarstva finansija BiH, a što je još bitnije za ovaj slučaj, Stanimirović je izuzetno blizak prijatelj Sanje Vulić.

SIPA razotkrila Vulićkinog prijatelja

Istragu o ovom slučaju, po nalogu Tužilaštva BiH vodila je SIPA, na čelu s Ćulumom.

Kada je otkriveno da iza slanja prijetećih pisama stoji Stanimirović, Vulić je naprasno 'okrenula ploču', pa je željela ponovo u SIPA-u da mijenja iskaz i da da izjavu da se više ne osjeća ugroženom.

Naši izvori tvrde da se Vulić nije svidjela revnosnost SIPA-e odnosno Ćuluma u ovom slučaju, koji se striktno držao zakona i propisa, a prije svega i naredbe Tužilaštva BiH.

Prema tvrdnjama naših sagovornika, to je bila prelomna tačka za Vulić da se osveti Ćulumu i da s Nešićem isplanira da se Ćulum, uprkos tome što je prvorangirani kandidat preskoči i da se za poziciju direktora predloži Slobodan Radinković, načelnik PU Doboj, Vulićkin sugrađanin i prijatelj i osoba koja se u posljednje vrijeme mogla vidjeti u društvu Vulić i Nešića, a što je Raport već objavio.

Slučaj lažnih prijetnji Vulić i Nešiču, iza kojih prema tvrdnjama Tužilaštva BiH stoji Stanimirović, tek treba dobiti svoj sudski epilog, a u međuvremenu čak je i Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta izjavila nakon hapšenja Stanimirovića da su 'po svemu sudeći, Sanja Vulić i Nenad Nešić organizovali prijetnju samima sebi kako bi izrežirali svoju ugroženost'.

Sigurno je da Vulić strepi od nastavka raspleta ovog slučaja koji je već poljuljao njenu poziciju u dijelu SNSD-a, pa ona sad sve čini kako bi se što bezbolnije izvukla iz čitave situacije, a njeni dopisi upućeni na više adresa u kojima traži promjenu iskaza do sada nisu urodili plodom.

Pretpostavlja se da su njena očekivanja da bi se dolaskom Radinkovića na čelo SIPA-e mogao promijeniti odnos u Agenciji prema njenom iskazu.

Protiv Ćuluma koriste i to što se zahvalio Ambasadi SAD u BiH

Kao adut protiv Ćuluma saznajemo da se u dijelu SNSD-u koristi i činjenica da je on u aprilu ove godine prilikom posjete zamjenika direktora ICITAP-a Artura Venegasa i pomoćnika direktora ICITAP-a Stiva Fildsa, uručio Venegasu zlatni reljefni amblem SIPA-e kao znak zahvalnosti ICITAP-u i Ambasadi SAD.

Iako nije bilo zvaničnih, javnih osuda iz SNSD-a ovog Ćulumovog čina, dio medija pod kontrolom SNSD-a u RS obrušio se na Ćuluma optužujući ga da je 'izdajnik' i da se 'uvlači' onima koji sankcioniraju zvaničnike u RS. To je bio znak da bi se Ćulum mogao naći u nemilosti pri reizboru za novi mandat na čelu SIPA-e.

Iako je za Raport već nezvanično potvrđeno da Nešićev prijedlog neće dobiti podršku u Vijeću ministara BiH, ovaj slučaj još jednom pokazuje da uprkos konkursima, kriterijima i propisanim uvjetima, uvijek može doći do situacija da se između sposbijeg i podobnijeg, prednost daje ovim drugima. Što je još gore, sve je učestalija praksa da i unutar određenih stranaka ili koaliicja dolazi do sve otvorenije borbe između podijeljenih grupa i struja, koje svoje izbore kadrove zasnivaju na odabirima koji im služe kao osvetničko sredstvo za neispunjavanje njihovih, lisključivo ličnih želja i interesa.

U ovom slučaju to je još pogubinije, jer se utjecaj veže za izbor čelnika jedne od najvažnijih policijskih agencija u zemlji.