Šta će sada Rusija učiniti? Hoće li ruski predsjednik Vladimir Putin zaista posegnuti za crvenim dugmetom?
U teoriji bi mogao. Nakon što je ranije danas odobrio promjene ruske nuklearne doktrine, sada ima tu mogućnost, navodi se u analizi Sky Newsa.
Upozorenje Zapadu
U onome što je bilo slabo prikriveno upozorenje Zapadu, ruski lider smanjio je prag za nuklearni napad, dopustivši Moskvi da odgovori nuklearnim bombama ako je napadne bilo koja država koja koristi konvencionalno oružje.
To uključuje projektile, avione, čak i dronove.
Moskva sada i formalno zajedničkim napadom smatra atak na svoju teritoriju nenuklearne sile (čitaj Ukrajine) koju podržava nuklearna sila (čitaj Sjedinjene Američke DRžave).
Nije prvi put da se čuju te prijetnje. A sada, nakon mjeseci odmjeravanja, Washington konačno proziva Moskvu za blef.
Postoje uvjerljivi razlozi zašto Rusija neće slijediti nuklearni put.
Njen glavni saveznik, Kina, to za početak neće tolerirati. Što je još važnije, malo je vjerovatno da će Moskva riskirati da na sebe navuče bijes nove administracije Bijele kuće.
Zasad postoje znakovi da će se novi predsjednik SAD Donald Trump držati svog obećanja i težiti brzom okončanju sukoba, što bi vjerovatno išlo u korist Rusije.
Jasan signal
Istovremeno, ruski ministar vanjskih poslova rekao je da su ukrajinski napadi američkim projektilima na regiju Brjansk jasan signal da Zapad želi eskalirati sukob.
"Bez Amerikanaca nemoguće je koristiti ove visokotehnološke rakete, kao što je Putin više puta rekao", izjavio je Sergej Lavrov.
On je dodao kako se nada da će nova nuklearna doktrina Moskve, u kojoj je Putin snizio prag za nuklearni napad, biti pažljivo pročitana.
Dodao je da je odluka Njemačke da Ukrajini dosad ne isporuči projektile dugog dometa bila "odgovorna pozicija".
Lavrov je također rekao da će Rusija učiniti sve da spriječi izbijanje nuklearnog rata.