Klinički centar univerziteta (KCUS) u Sarajevu već je mjesecima u centru pažnju zbog trakavice u vezi izbora novog generalnog direktora.
Iako je još u decembru Upravni odbor KCUS-a na osnovu provedenog konkursa ime prvorangiranog Ismeta Gavrankapetanovića dostavio na stol ministru zdravstva Nediljku Rimcu, ovaj je odbio dati neophodnu saglasnost za imenovanje.
Preraslo u aferu
To je kasnije preraslo u pravu aferu kojoj se ne nazire kraj.
Član Upravnog odbora najveće zdravstvene institucije u BiH, Anel Pindžo, također kaže za Raport da po ovom pitanju već mjesecima nema pomaka i da niko ne može predvidjeti kako će završiti - hoće li Rimac na koncu potpisati saglasnost Gavrankapetanoviću, hoće li možda Vlada FBiH presjeći čvor ili će konkurs biti poništen i raspisan novi?
"Upravni odbor rekao je svoje. Mi stojimo kod odluke o Gavrankapetanoviću kao prvorangiranom kandidatu i za nas je konkurs koji smo proveli validan.
Sada smo u svojevrsnom vakuumu.
Prisiljeni smo svakih nekoliko mjeseci imenovati vršioca dužnosti (već dva puta, op.a.), što nije najbolje rješenja za instituciju kakva je KCUS kojem je potrebna stabilnost u rukovodećem kadru.
Iskreno, čini mi se da će ovdje politika morati presjeći, da će Federalna vlada morati preuzeti odgovornost i odlučiti šta i kako dalje.
Ne vidim kako se ovo može drugačije raspetljati", kaže Pindžo.
A za situaciju, generalno, na KCUS-u kaže da je - loša!
"Po meni, jeste loša, ali loša ne zato što ne radimo, nego što gdje god "čačneš" iskoči neki problem. Trpiš pritiske sa svih strana, hvataš se ukoštac s tužbama...
U suštini, mnogo toga je u prošlosti gurano pod tepih i sad dolazi na naplatu. Kako, recimo, objasniti ljudima da imamo problem s vodom?
Čak i kad je nema, curi na sve strane, trošimo je dvostruko više nego što je potrebno...
Gorio trafo
I elektroinstalacije su u lošem stanju, nedavno je gorio trafo. A sve to sanirati, zahtijeva mnogo novca", kaže Pindžo.
A to loše stanje, kaže, datira iz mandata prethodne generalne direktorice Sebije Izetbegović koja se nakon mjeseci šutnje nedavno oglasila u javnosti u vezi KCUS-a.
"Drago mi je da je rekla da je problem s citostaticima vezan uglavnom za Federalni zavod zdravstvenog osiguranja, koji nabavlja citostatike, a ne za KCUS.
Međutim, tvrdim da je stanje i u njenom mandatu bilo loše, jer se, ponavljam, mnogo toga guralo pod tepih. Da li je to ona znala, da li su njoj saradnici prenosili sve što se dešava, ne znam.
Suština je - ovaj Upravni odbor je zatekao KCUS u lošem stanju. Sve što radimo sada jesu pokušaji da se to sanira", ističe Pindžo.
Odobrena zapošljavanja
Pindžo je za Raport potvrdio su Vlada Kantona Sarajevo i Federalno ministarstvo zdravstva dali neophodne saglasnosti za raspisivanje konkursa za zapošljavanje medicinskog i nemedicinskog kadra na KCUS-u na koja se čekalo još od maja.
Riječ je o popuni radnih mjesta koja su ostala upražnjena u posljednje vrijeme, odlaskom određenog broja kadrova u penziju ili su dali otkaz.
Pokrenuli nove usluge
Pinždo ističe da je KCUS pokrenuo nekoliko novih usluga te spominje revolucionarni zahvat u BiH - transplantaciju srca koja je prvi put realizovana u našoj državi, a koju je uradio je tim ljekara KCUS-a, na čelu sa prof. dr Nerminom Granovom.