Visoki američki zvaničnik upozorio je u četvrtak da se "ratni bubnjevi čuju glasno" nakon diplomatskih sastanaka između Zapada i Rusije koji su završeni u četvrtak, piše CNN.
Napori su završeni bez jasnih napredaka vezanih za preko desetine hiljada ruskih vojnika okupljenih na ukrajinskoj granici, ostavljajući izglede za budući dogovor diplomatijom i deeskalaciju pod sumnjom jer su ruski zvaničnici sugerirali da bi se uskoro mogli okrenuti vojnim opcijama.
I američki i ruski zvaničnici zvučali su pesimistično o razgovorima nakon sastanka u četvrtak u Beču u Organizaciji za evropsku sigurnost i saradnju (OEBS). Bila je to treća sjednica koja je završila sedmicu intenzivnih sastanaka za koje su se Sjedinjene Države i njihovi saveznici u NATO-u nadali da bi mogli potaknuti Rusiju da ide putem "deeskalacije i diplomatije" umjesto da mobiliše desetine hiljada ruskih vojnika duž ukrajinskih granica.
Ali ruski zvaničnici su reagovali sa frustracijom i nestrpljenjem tokom sastanaka, sugerišući da su spremni da napuste diskusije o odbijanju SAD i NATO-a da se pozabavi ključnim zahtjevima Moskve: Garancija da Ukrajini nikada neće biti dozvoljeno da se pridruži NATO-u i da alijansa povuče svoju ekspanziju u istočnoj Evropi. SAD i njihovi saveznici iz NATO-a su više puta govorili da takvi prijedlozi Moskve nisu realni.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov sugerirao je da su razgovori došli do "ćorsokaka ili razlike u pristupima" jer se SAD i NATO neće pozabaviti zahtjevima Moskve da Ukrajina nikada ne uđe u NATO, rekao je on, prenosi ruski državni medij TASS. Rjabkov je rekao da ne vidi razlog da dvije strane nastave razgovore, iako su SAD sugerirale da će se oni nastaviti nakon ove sedmice.
Nakon sjednice u četvrtak, američki ambasador pri OSCE-u Michael Carpenter rekao je novinarima da se "ratni bubnjevi čuju glasno i da je retorika postala prilično glasna"
"Moramo ovo shvatiti vrlo ozbiljno", rekao je Carpenter o gomilanju ruskih trupa duž granice sa Ukrajinom. "Moramo se pripremiti za mogućnost da dođe do eskalacije."
Poljski ministar vanjskih poslova Zbigniew Rau, predsjedavajući OSCE-a, upozorio je nakon sastanka u četvrtak da je "rizik rata u području OSCE-a sada veći nego ikada prije u posljednjih 30 godina".
Diplomatski napori ove sedmice, koji su uključivali odvojene sjednice između Rusije i SAD-a, NATO-a i OSCE-a, bili su usmjereni na povlačenje Rusije od potencijalne invazije na Ukrajinu. Ali Rusija se nije obavezala da će povući više od 100.000 vojnika koji se sada nalaze duž granice, a ruska vojska je ove sedmice izvela vježbe gađanja duž granice dok su pregovori bili u toku.
'Još uvijek se ne zna koji će put izabrati Vladimir Putin'
Američki zvaničnici su jasno rekli da idu u razgovore da ne znaju da li je Rusija ozbiljna po pitanju diplomatije ili samo planira da iskoristi sjednice kao izgovor za vojnu akciju.
" Još uvijek se ne zna koji će put izabrati Vladimir Putin ", rekao je državni sekretar Antony Blinken u četvrtak u intervjuu za MSNBC. "Hoće li izabrati put diplomatije i dijaloga za rješavanje nekih od ovih problema ili će konfrontaciju i agresiju?"
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je novinarima u Bijeloj kući u četvrtak da su SAD i njihovi saveznici i dalje spremni za bilo kakav ishod nakon ovosedmičnih razgovora.
"Razgovori su bili iskreni i direktni. Bili su korisni. Dali su nama i našim saveznicima stvari koje treba razmotriti; dali su Rusiji stvari za razmatranje", rekao je Salivan. "Sada ćemo razmisliti i konsultovati se sa saveznicima i partnerima o tome kako dalje", rekao je Salivan novinarima u Bijeloj kući.
Sullivan je rekao da Bidenova administracija planira uskoro podijeliti informacije o ruskim operacijama dezinformacije koje bi mogle postaviti temelje za izgovor za invaziju Ukrajine. "Naša obavještajna zajednica došla je do informacija da Rusija postavlja temelje za mogućnost izmišljanja izgovora za invaziju", rekao je Sullivan.
Visoki američki zvaničnik rekao je da je Rusija u posljednjih nekoliko dana "nastavila sa povećanjem kapaciteta" u blizini granice. Zvaničnik je rekao da se ne radi o "znatnom" broju vojnika ili opreme, ali da je to signal da Kremlj ne smanji tenzije.
Sljedeći potez Rusije još uvijek nije jasan
Još uvijek je nejasno šta SAD planira učiniti ako Rusija ne smanji tenzije, ali i ne napadne Ukrajinu. Tokom cijele sedmice, američki zvaničnici su govorili da će se Rusija suočiti s posljedicama kakve nikada nisu vidjeli ako dođe do invazije. Ali Bidenova administracija ne planira da nametne nikakve troškove Rusiji kao odvraćanje.
Visoki zvaničnik State Departmenta rekao je da ne postoji ništa što bi promijenilo taj pristup.
"Mislim da nema želje za uvođenjem sankcija ili posljedica prije ruske akcije na terenu. Mislim da to ne bi bio produktivan način", rekao je zvaničnik za CNN. "Mislim da zadržavamo moć ako zadržavamo pravo da nametnemo te posljedice nakon eskalacije."
Šef američke delegacije, zamjenica državnog sekretara Wendy Sherman, rekla je novinarima nakon razgovora u NATO-u da ni sami Rusi možda još ne znaju koji je njihov sljedeći potez. Tokom ovosedmičnih razgovora, SAD su u više navrata tvrdile da se diplomatija ne može desiti ako Rusija ne smanji tenzije, što je Sherman u ponedeljak rekao da su SAD definisale da Rusija vrati svoje trupe u kasarne ili kaže SAD "da su vježbe u toku i koja je njihova svrha."
Nakon sastanka u srijedu u NATO-u, Sherman je rekao da se Rusija nije obavezala ni na kakvu deeskalaciju.
Najviši zvaničnici Bidenove administracije jasno su stavili do znanja da očekuju nastavak razgovora u bliskoj budućnosti, ne iznoseći detalje o tome kako bi ti razgovori mogli izgledati.
"Očekivali bismo da ćemo u narednim danima imati dodatni angažman s Ruskom Federacijom. Nadamo se da će do angažmana doći, nadamo se da će se ovaj diplomatski put nastaviti, ali što je još važnije, nadamo se da će uroditi plodom", rekao je glasnogovornik State Departmenta Ned Price u srijedu.
Rusija kaže da su američki zahtjevi 'neprihvatljivi'
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov odgovorio je u četvrtak da su američki zahtjevi "neprihvatljivi".
„Mislim da ne treba da objašnjavamo koliko su takvi zahtevi apsolutno neprihvatljivi i, naravno, nećemo ni da razgovaramo o njima“, rekao je Lavrov.
Američki zvaničnici izrazili su nadu da bi razgovori o područjima od zajedničkog interesa između Rusije i SAD -- uključujući nuklearno oružje, rakete srednjeg dometa i transparentnost vojnih vježbi mogli održati diplomatske razgovore. Lideri NATO-a napomenuli su da je u srijedu prvi put Rusija pristala na sastanak sa alijansom u posljednje dvije godine i da su prešli na četverosatni sastanak, koji je bio duži nego što je bilo predviđeno.
"Mislim da je realnost takva da ću reći da je ruska delegacija sjedila skoro četiri sata sastanka na kojem je govorilo 30 nacija, što nije laka stvar", rekla je ona u srijedu.
Ali ako je to ostavljalo utisak da je Rusija možda bila otvorena za kompromisne pozicije, Rusija je sve brzo polila hladnom vodom.
„SAD i njihovi saveznici iz NATO-a nisu spremni da se sa Rusijom susreću na pola puta oko ključnih pitanja“, rekao je Rjabkov u četvrtak, prenosi državna novinska agencija TASS. „Glavni problem je u tome što Sjedinjene Države i njihovi saveznici iz NATO-a iz bilo kojeg razloga nisu spremni da ispune naše ključne zahtjeve.
Blinken je prije pregovora upozorio da se ove sedmice ne očekuju pomaci "u atmosferi eskalacije u kojoj je pištolj uperen u glavu Ukrajine".
Dok se činilo da Rusija i NATO razgovaraju jedni pored drugih, jezik koji su koristili pokazao je koliko su udaljeni jedni od drugih. Rusija je predložila konkretan jezik ugovora u sedmicama prije sastanaka i nazvala ih "pregovorima", dok je Sherman uzvratila da nikakvi formalni uslovi nisu izneseni u onome što je ona opisala kao "diskusije".
Sherman je ranije ove sedmice rekla da ne zna da li su Rusi došli za stol za trodnevne razgovore u dobroj namjeri ili kao izgovor u pokušaju da opravdaju buduću vojnu akciju.
„Ako Rusija ode, međutim, biće sasvim očigledno da oni uopšte nisu bili ozbiljni u pogledu bavljenja diplomatijom“, rekla je ona. „Zato se kolektivno pripremamo za svaki slučaj.“