Donald Trump ponovno koristi svoj priručnik iz 2020. kako bi neutemeljeno tvrdio da su mu izbori 2024. ukradeni i da mu se pridružuju saveznici s velikim megafonima koji šire njegove neistine uoči izbornog dana.
Trump je ponavljao lažne tvrdnje da demokrati varaju na izborima i izvrtao je izolirane probleme s glasovanjem uoči izbornog dana, sve u pokušaju da natjera svoje pristaše da lažno vjeruju da izbori nisu legitimni ako on izgubi.
To uključuje tvrdnju da je glasovanje nedržavljana široko rasprostranjen problem. Tvrdio je da ne postoji provjera glasačkih listića u inozemstvu ili za vojsku. Tvrdio je da izborni dužnosnici koriste prijevremeno glasovanje za prijevaru. Tvrdio je da su ogromni brojevi glasačkih listića putem pošte nelegitimni, iako je poticao svoje pristaše da ovaj put koriste glasovanje putem pošte, piše CNN.
Što je najvažnije, Trump je tvrdio da je jedini način na koji potpredsjednica Kamala Harris može pobijediti na izborima varanjem.
Tvrdnje su neutemeljene.
"Žalosno je što on svoj put natrag u Bijelu kuću vidi kao ocrnjivanje temeljne američke institucije poput izbora", rekao je Ben Ginsberg, suradnik CNN-a i republikanski odvjetnik kampanje koji je služio kao glavni savjetnik za nekoliko prethodnih kandidata GOP-a. “Ako tek počinjete obraćati pozornost na ovo, tvrdnje koje slušate 2024. o nepouzdanosti izbornog sustava iznimno su slične onome što su on i njegovi pristaše govorili 2020..”
Godine 2020. Trump je izgubio tijesne izbore, a zatim je proveo dva mjeseca pokušavajući poništiti rezultat. U 2024. godini, s anketama koje signaliziraju kao žilet izbore u sedam država na bojištu, izborni dužnosnici spremaju se za još jedan niz dezinformacija o rezultatima – osobito ako izbori ovise o rezultatima stotina glasačkih listića u jednoj ili dvije države.
Stručnjaci za izbore kažu da će, unatoč virusnim i hiperboličnim tvrdnjama, velika većina birača gotovo sigurno doživjeti brzo i bez događaja iskustvo kada god budu glasali, bilo da je riječ o prijevremenom glasovanju, glasovanju putem pošte ili na dan izbora.
Kako je prijevremeno glasovanje u tijeku, mnogi lokalni i državni dužnosnici pokazuju da namjeravaju proaktivno srušiti neistine o izborima koje su se kao požar proširile društvenim mrežama.
Glasačka prijevara je rijetka, ali kada se dogodi, obično se otkrije zahvaljujući slojevima zaštite ugrađenih u proces glasovanja, prema nestranačkim stručnjacima za izbore.
"Stvarno je korisno podsjetiti ljude u ovo vrijeme pojačane tjeskobe, u cijelosti, da su oni još uvijek nadležni (da odluče o ishodu izbora)", rekao je Justin Levitt, suradnik CNN-a i stručnjak za izborno pravo na Pravnom fakultetu Loyola koji je služio kao savjetnik za pravo glasa u Bidenovoj Bijeloj kući.
“Trenutno je vani velika buka. Ako ovi izbori budu veći od 537 glasova u bilo kojoj od država swinga, nikakva buka neće biti važna,” dodao je Levitt, govoreći o margini na Floridi tokom spornih predsjedničkih izbora 2000. godine.
Ipak, to nije uvijek spriječilo širenje teorija zavjere društvenim medijima - uključujući Elona Muska, izvršnog direktora tvrtke X, koji je uložio desetke milijuna dolara u jačanje Trumpove kampanje. Izborni dužnosnici upozoravaju da su nadmašeni i da se bore protiv vala neistina koje dolaze od Muska i njegove platforme.
Intenzivan fokus na Pennsylvaniju
Pennsylvania bi mogla biti država u kojoj se odlučuje o kampanji 2024., a postala je nulta točka i za pravne sukobe oko pravila glasovanja – i za širenje dezinformacija.
Trump je već bez dokaza tvrdio da njegovi protivnici varaju u državi, kako na svojim društvenim mrežama tako i na predizbornim skupovima. Na skupu u utorak u Allentownu, Pennsylvania, Trump je ustvrdio da je otkriće stotina sumnjivih lažnih zahtjeva za registraciju birača u okrugu Lancaster dokaz varanja.
Izborni dužnosnici Lancastera i okružni tužitelj prošlog su tjedna objavili da su primili skupinu prijava za registraciju birača za koje se sumnja da su lažne, a koje su imale sličan rukopis, netočne informacije i druge probleme.
Ali to teško da je dokaz varanja – a zapravo pokazuje da je sustav radio kako bi označio prijave, zahvaljujući provjerama koje su uspostavljene za provjeru osobnih podataka i potpisa birača prije glasanja, rekla je Kathy Boockvar, bivši sekertar države Pennsylvanije.
"Sve ove mjere zaštite osiguravaju da to ne utječe na glasovanje", rekao je Boockvar, demokrat koji je sada predsjednik Athena Strategies. "Ono što ne čini je da zapravo ne čini vjerojatnijim da će biti još neprikladnih glasova, zahvaljujući svim tim postavljenim zaštitnim ogradama."
Budući da su predsjednički izbori u državi toliko osporavani, postali su žarište tvrdnji o prijevari koje se šire poput požara.
Prošli mjesec, konzervativni aktivist tvrdio je prijevaru glasača na X, u objavi koja je brzo postala viralna, jer su 53 glasača bila registrirana na istoj adresi, katoličkoj crkvi u okrugu Erie. Ali to uopće nije bila prijevara glasača - tamo živi 55 časnih sestara Benediktinki iz Erieja.
Pennsylvania je također bila mjesto žestokih predizbornih parnica, uključujući pravila o tome koji se glasački listići koji se šalju poštom mogu prebrojavati i kako se provodi prijevremeno glasovanje. Trumpova kampanja i republikanci uspješno su tužili okrug Bucks da produži poštu na zahtjev zbog pritužbi da su birači odbijeni.
Stroj za dezinformiranje Elona Muska
Stručnjaci za izbore kažu da dezinformacije oko predsjedničkih izbora nisu ništa novo. Ali ono što se promijenilo jest količina virusnih tvrdnji s kojima očajnički pokušavaju pratiti.
Muskova kupnja X-a 2022., ranije poznatog kao Twitter, samo je dolila ulje na vatru, budući da je svojim 200 miliona sljedbenika na stranici, kao i u gradskim vijećnicama, izbacio brojne zavjere kako bi podržali Trumpovu kandidaturu.
Društveni mediji korišteni su na prošlim izborima za poticanje zavjera, uključujući strane aktere 2016. No X i druge tvrtke društvenih medija odustale su od napora u borbi protiv laži koje se šire na njihovim stranicama.
Muskova taktika natjerala je izborne dužnosnike da odu toliko daleko da ga pokušaju - neuspješno - lično uvjeriti da prestane širiti neutemeljene tvrdnje koje bi mogle obmanuti birače.
Prošle sedmice u Michiganu državni sekretar Jocelyn Benson pokušala je odbaciti Muskovu tvrdnju o registriranim glasačima u Michiganu, optužujući ga za "širenje opasnih dezinformacija". Musk je odgovorio da Benson "bezobrazno laže javnosti".
Musk se uhvatio za tvrdnje prema kojima je u Michiganu bilo više glasačkih listića za rane glasače nego što je bilo identificiranih glasača, za što je ured državnog tajnika rekao da je to zbog "pogreške u formatiranju" podataka koja je ispravljena.
Iako je Lara Trump, supredsjednica Nacionalnog odbora Republikanske stranke, objavila na X da je njezin tim potvrdio da je ovaj problem nastao zbog greške, to nije spriječilo druge u konzervativnom medijskom ekosustavu da nastave pojačavati tvrdnje o prijevari – odbijajući odustati od tvrdnji o većoj zavjeri.
Donie O’Sullivan s CNN-a, nakon što je proveo 24 sata konzumirajući pro-Trump medije, izvijestio je da pro-Trump novine govore svojim gledateljima da nema šanse da bivši predsjednik izgubi, ako su izbori pošteni.
Izborni dužnosnici pokušavaju zauzeti proaktivniji pristup lažnim tvrdnjama u svojim državama i općinama kako bi ih brzo srušili – poput lažne tvrdnje u Teksasu čovjeka koji tvrdi da mu je glasački stroj promijenio glas.
Ali to je često teška bitka.
“Učinak svih ovih pogrešnih i dezinformacija o izborima je da kada anketirate ljude, oni ne vjeruju ničemu što pročitaju na internetu o izborima, a to je problem kada postoje stvarno izvrsni izborni dužnosnici koji pokušavaju dobiti informacije u ruke birača”, rekla je Ruth Greenwood, direktorica klinike za izborno pravo na Pravnom fakultetu Harvarda.
Manipuliranje brojevima prijevremenog glasanja
Godine 2020. Trump je napao prijevremeno glasovanje i glasovanje putem pošte, tvrdeći da se koriste za varanje. Njegovi su pristaše, kao odgovor, većinom glasovali na dan izbora.
Ovog su puta Trump i RNC napravili veliki pritisak na rano glasovanje i glasovanje putem pošte, iako ih je Trump nastavio napadati.
Od pet dana prije dana izbora, više od 61 miliona Amerikanaca već je glasalo putem pošte ili prijevremenog osobnog glasovanja. I demokrati i republikanci tražili su pozitivne znakove za svoju stranu na temelju javno dostupnih analiza podataka koje su objavile države – a pristalice su dale sveobuhvatna predviđanja iz ukupnih iznosa.
Stručnjaci za modeliranje glasovanja i izbora kažu da pokušavanje izigravanja izbornih rezultata na temelju podataka o ranom glasovanju nije statistički pouzdano jer postoje praznine u podacima i podaci samo opisuju ljude koji glasuju prije dana izbora, a ne za koga su glasovali ili namjere desetaka miliona koji će u utorak izaći na izbore.
Upitne tvrdnje o podacima o prijevremenom glasovanju potaknule su strahove da će brojevi prijevremenog glasovanja biti jedna stvar koju će Trump i njegovi saveznici koristiti za dovođenje u pitanje izbornih rezultata ako Harris pobijedi. Također postoji zabrinutost da se Trump priprema preuranjeno proglasiti pobjedu - baš kao što je učinio u ranim jutarnjim satima nakon izbornog dana 2020., prije nego što je iko raspisao utrku.
Trump je tvrdio da je pobijedio jer je bio u prednosti, zanemarujući činjenicu da su osobni glasovi, koji su više bili naklonjeni republikancima, prebrojani prije glasanja poslanih poštom, koji su više naginjali demokratima.
Dok su republikanci ove godine prihvatili glasovanje poštom i nema pandemije koja bi tjerala milijune da tako glasaju, sličan bi se fenomen ipak mogao dogoditi na ovim izborima.
“Ako se nastavi trend s nedavnih prošlih izbora, ako je vjerojatnije da će demokrati koristiti glasovanje putem pošte ili glasovanje u odsutnosti i ako tim glasačkim listićima treba više vremena za ubacivanje, tada ćete vidjeti promjene rezultata od republikanskih kandidata koji vode prema demokratskim kandidatima približiti im se i potencijalno ih čak i nadmašiti”, rekao je Michael Morley, profesor izbornog prava na Pravnom koledžu državnog sveučilišta Florida. "Ne zbog prijevare ili nečeg podlog ili zlobnog što se događa, već zato što se broji više glasačkih listića."
Neutemeljene tvrdnje o raširenom glasovanju negrađana
Trump i njegovi republikanski saveznici pojačali su parnice, kao i svoju retoriku uoči izbornog dana zbog prijetnje glasanjem nedržavljana – a Trump je posebno tvrdio bez dokaza da demokrati pokušavaju dopustiti negrađanima da glasuju.
"Naši izbori su loši, a puno tih ilegalnih imigranata koji dolaze, pokušavaju ih natjerati da glasaju", rekao je Trump na septembarskoj predsjedničkoj debati. “Ne znaju čak ni govoriti engleski. Oni praktički i ne znaju u kojoj su državi. A ti ih ljudi pokušavaju natjerati da glasaju.”
Republikanci su prije izbora nastojali očistiti biračke popise od osumnjičenih nedržavljana. Vrhovni sud je u srijedu stao na stranu republikanskog guvernera Virginije Glenna Youngkina, dopuštajući državi da nastavi s programom za koji državni dužnosnici kažu da je usmjeren na uklanjanje osumnjičenih nedržavljana s biračkih popisa.
Grupe za biračko pravo ukazale su na dokaze da su napori čistke glasača u Virginiji zahvatili i građane koji imaju pravo glasa.
Ministarstvo pravosuđa također je tužilo Alabamu ove jeseni zbog pokušaja države da ukloni više od 3000 imena sa svojih biračkih popisa, tvrdeći da je prekršio savezni zakon koji zabranjuje da se takva akcija odvija preblizu izbora.
Stručnjaci kažu da je nezakonito glasovanje nedržavljana izuzetno rijetko, a kada se i dogodi, obično se brzo uhvati. Nedavna revizija u Georgiji od 8,2 miliona ljudi na njezinim popisima otkrila je samo 20 registriranih nedržavljana – od kojih je samo devet glasalo.
A Michigan je ranije ove sedmice optužio kineskog državljanina za prijevaru glasača i krivokletstvo nakon što je navodno glasao za izbore 2024., što stručnjaci kažu da pokazuje koliko su rijetki slučajevi nezakonitog glasovanja otkriveni.
Usredotočenost na glasovanje negrađana dovela je i do lažnih optužbi protiv Amerikanaca. U okrugu Allegheny u Pennsylvaniji, izborni dužnosnici u srijedu su objavili priopćenje u kojem su razotkrili virusni video u kojem se navodi da su nedržavljani presjekli liniju i bilo im je dopušteno glasovati na mjestu prijevremenog glasanja. Zapravo, video je pokazao skupinu registriranih birača kojima je bila potrebna pomoć prevoditelja, rekao je glasnogovornik županije.
Republikanska parnica također je bila usmjerena na glasanje u inozemstvu koje su dali Amerikanci koji žive u inozemstvu i pripadnici vojne službe. Trump je lažno tvrdio da su demokrati pokušavali varati s glasačkim listićima u inozemstvu.