Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump iznio je niz netačnih tvrdnji o carinama i trgovini – većina kojih je ranije iznosiio – u govoru održanom u srijedu, u kojem je najavio opsežnu seriju globalnih carina.
Evo provjere činjenica za neke od Trumpovih izjava koju je uradio CNN.
Kanadske carine na mliječne proizvode
Trump je ispravno napomenuo da Kanada ima carine koje prelaze 250% na neke američke mliječne proizvode. Međutim, netačno je tvrdio da samo "prva mala kartonska kutija mlijeka" koja se izvozi u Kanadu ima "veoma nisku cijenu", ali "onda ide do 275, 300%."
U stvarnosti, Kanada je osigurala da desetine hiljada metričkih tona uvezenog američkog mlijeka godišnje, a ne samo jedna kutija, neće imati nikakve carine; Kanada je dala određeni garantovani nivo bescarinskog pristupa američkom tržištu mliječnih proizvoda kao dio Sporazuma Sjedinjenih Država, Meksika i Kanade (USMCA), koji je Trumpova prva administracija pregovarala.
Trump također nije spomenuo nešto što američka industrija mlijeka priznaje: Sjedinjene Države dostigle su svoj maksimalni nivo izvoza u Kanadu bez carina u bilo kojoj kategoriji mliječnih proizvoda, pa se kanadske carine ne primjenjuju; konkretno za mlijeko, SAD nije ni dostigao polovinu bescarinskog kvote. (Postoji živa debata između SAD-a i Kanade zašto SAD toliko odstupa od maksimalnog nivoa, s time da svaka zemlja krivi drugu. Bez obzira ko je u pravu, carine na američko mlijeko se ne primjenjuju.)
Trump je stalno izostavljao ključne činjenice o kanadskim carinama na mlijeko. Više možete pročitati ovdje iz prethodne provjere činjenica CNN-a.
Trgovinski deficit SAD-a sa Kanadom
Trump je, tvrdeći da "subvencioniramo mnoge zemlje", netačno rekao "to je blizu 200 milijardi dolara godišnje" sa Kanadom. Trump je više puta koristio ovu cifru od 200 milijardi dolara da opiše trgovinski deficit SAD-a sa Kanadom, koji je zapravo mnogo manji od 200 milijardi dolara; zvanični podaci SAD-a pokazuju da je deficit sa Kanadom u 2024. godini u trgovini robama i uslugama iznosio 35,7 milijardi dolara, a u trgovini robama 70,6 milijardi dolara.
Trump nije spomenuo konkretno trgovinski deficit ovaj put, ali čak i ako je imao na umu šire značenje riječi "subvencionirati", nema osnova za ovu tvrdnju.
Ko plaća carine
Trump je ponovio svoju često netačnu tvrdnju da je, zbog carina koje je uveo na Kinu tokom svog prvog mandata, SAD "prihvatio stotine milijardi dolara" koje "oni plaćaju."
U stvari, američki uvoznici, a ne strani izvoznici poput Kine, plaćaju carine, a studija za studijom pokazala je da su Amerikanci snosili ogromnu većinu troškova carina koje je Trump uveo na Kinu tokom svog prvog mandata; lako je pronaći konkretne primjere kompanija koje su prenijele troškove carina na američke potrošače.
Carine prethodnih predsjednika na Kinu
Trump je također ponovio svoju čestu netačnu tvrdnju da Kina "nikada nije platila ni cent" prethodnim predsjednicima na temelju carina.
Osim činjenice da američki uvoznici plaćaju carine, SAD je zapravo stvarao milijarde dolara godišnje prihoda od carina na kineske uvoze prije nego što je Trump preuzeo vlast; zapravo, SAD ima carine na kineske uvoze još od 1789. godine.
Trumpov prethodnik, predsjednik Barack Obama, također je uveo dodatne carine na kineske proizvode.
Bogatstvo SAD-a
Pohvaljujući navodne koristi od carina, Trump je tvrdio da je "Sjedinjene Države bila proporcionalno najbogatija ikada" od 1789. do 1913. godine, kada su carine činile veći postotak federalnih prihoda, prije nego što je 1913. godine doneseni zakon koji je ponovo uveo federalni porez na dohodak.
Trump nije objasnio šta je mislio pod "proporcionalno najbogatija", ali prema standardnim mjerama, SAD je danas mnogo bogatiji nego što je bio u početku 20. stoljeća i ranije. BDP po glavi stanovnika je sada mnogo veći nego tada.
Douglas Irwin, profesor ekonomije na Dartmouth Collegeu koji proučava istoriju američke trgovinske politike, rekao je u februaru nakon što je Trump iznio slične tvrdnje, da ako se Trumpovi nejasni komentari tumače kao "osobni dohodak po glavi stanovnika, kako ekonomisti obično tumače", to je "očigledno netačno", jer je "stvarni dohodak po glavi stanovnika i standard života danas mnogo viši nego u prošlosti."
Irwin je tada napomenuo da je moguće da je Trump mislio na način na koji je federalna vlada nakon Građanskog rata "vodila stalne budžetske suviške i skoro platila nacionalni dug", jer "on očigledno vidi povećanje prihoda kao način da zemlja postane bogata."
Irwin je dodao da "veliki budžetski suvišci ne čine zemlju bogatom."
Inflacija pod Bidenom i Trumpom
Trump je netačno tvrdio da je, tokom predsjedništva Joea Bidena, SAD imao "najvišu" inflaciju "u historiji naše zemlje".
Trump je mogao korektno reći da je godišnja inflacija u SAD-u dostigla 40-godišnji vrhunac u junu 2022. godine, kada je iznosila 9,1%, ali to nije bilo ni blizu rekordnih 23,7%, postavljenih 1920. godine. (Tada je inflacija brzo pala. Inflacija u posljednjem punom mjesecu Bidenove administracije, decembru 2024. godine, bila je 2,9%; u januaru 2025. godine iznosila je 3%, mjesec koji je dijelom pod Bidenom, a dijelom pod Trumpom.)
Trump je također tvrdio da je bilo "virtuelno bez inflacije" tokom njegovog prvog mandata. Davao je sebi prostor sa riječju "virtuelno", ali vrijedi napomenuti da je inflacija postojala tokom prvih četiri godine njegovog mandata; cijene su porasle za oko 8% od početka njegovog mandata do kraja. Godišnja inflacija bila je 1,4% u mjesecu kada je napustio ured, januaru 2021.
Cijene goriva
Trump je, tvrdeći da je smanjio cijene "mnogo" od kada je ponovo preuzeo vlast krajem januara, rekao da je "benzin ispod 3 dolara".
To je tačno u nekim dijelovima zemlje, ali nacionalni prosjek za regularni benzin na dan kada je govorio bio je oko 3,24 dolara po galonu, prema podacima objavljenim od strane AAA – što je viša cijena nego na Trumpovom inauguracijskom danu, kada je nacionalni prosjek AAA bio oko 3,12 dolara.
To ne znači da je Trump odgovoran za povećanje; predsjednici imaju ograničen utjecaj na cijene goriva, a prošle godine je bio veći porast u istom periodu.
Ali nacionalni prosjek nije opao tokom ovog mandata do sada.