Gotovo tri godine nakon što je ruska invazija na Ukrajinu doživjela osudu Moskve od zemalja širom svijeta, vođa Vladimir Putin organizira veliki samit s više od desetak svjetskih čelnika s ciljem da pošalje poruku da koalicija zemalja u nastajanju stoji iza njega daleko i da je daleko od toga da bude sam.
Trodnevni samit BRICS-a, koji počinje u utorak u jugozapadnom ruskom gradu Kazanju, prvi je sastanak grupe velikih privreda u usponu - Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike otkako je ranije ove godine proširena na Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate, Etiopiju i Iran, piše CNN.
Promjena u globalnoj ravnoteži moći
Među čelnicima se očekuje Xi Jinping iz Kine, Narendra Modi iz Indije, Masoud Pezeshkian iz Irana, Cyril Ramaphosa iz Južne Afrike, kao i oni izvan "kluba" poput turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana. Očekivalo se da će mu se pridružiti brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva, ali je otkazao putovanje nakon što se povrijedio kod kuće.
Predviđeno da bude daleko najveće međunarodno okupljanje kojem je ruski predsjednik bio domaćin od početka rata u februaru 2022., ovosedmično okupljanje BRICS-a i drugih zemalja ukazuje na rastuću konvergenciju nacija koje se nadaju da će vidjeti promjenu u globalnoj ravnoteži moći – u slučaju nekih, poput Moskve, Pekinga i Teherana – direktno se suprotstaviti Zapadu predvođenom Sjedinjenim Državama.
Putin - i bliski partner te najmoćniji čelnik zemlje BRICS-a Xi Jinping - projicirat će sljedećih dana ovu poruku: Zapad je taj koji stoji izoliran u svijetu sa svojim sankcijama i savezima, dok "globalna većina" zemalja podržava one koji žele izazvati američko globalno vodstvo.
U obraćanju novinarima u petak Putin je pozdravio rastući gospodarski i politički utjecaj zemalja BRICS-a kao "nepobitnu činjenicu" i rekao da će, ako BRICS i zainteresirane zemlje budu sarađivali, "biti značajan element novog svjetskog poretka" - iako je negirao da je skupina "antizapadni savez".
"Ovaj summit BRICS-a stvarno je dar za Putina"
Putinove ovosedmične poruke bit će još znakovitije jer se sastanak održava samo nekoliko sedmica uoči američkih izbora, na kojima bi potencijalna pobjeda bivšeg predsjednika Donalda Trumpa mogla dovesti do toga da SAD promijeni svoju nepokolebljivu podršku Ukrajini i još više zategne veze sa svojim tradicionalnim saveznicima.
"Ovaj summit BRICS-a stvarno je dar za Putina", rekao je Alex Gabuev, direktor centra Carnegie Russia Eurasia u Berlinu. "Poruka će biti: kako možete govoriti o globalnoj izolaciji Rusije kada svi ovi čelnici dolaze u Kazanj."
Rusija želi prikazati BRICS "kao čelo, novu organizaciju koja nas sve kao globalnu zajednicu vodi ka pravednijem poretku", rekao je Gabuev.
No, uprkos oštroj retorici Rusije, čelnici koji se sastaju u Kazanju imaju širok raspon stajališta i interesa. To je stvarnost BRICS-a za koju promatrači kažu da ograničava njegovu sposobnost da pošalje jedinstvenu poruku, posebno onakvu kakvu bi Putin mogao poželjeti.
Skup čiji je domaćin Rusija predstavlja oštru suprotnost prošlogodišnjem summitu BRICS-a u Johannesburgu, kada je Putin učestvovao s druge strane videoekrana. Nije mogao lično prisustvovati zbog naloga za hapšenje Međunarodnog kaznenog suda zbog ratnih zločina u Ukrajini.
Ove je godine ruski predsjednik na čelu prvog summita otkako se organizacija gotovo udvostručila - a okupljanje se odvija u vrlo drugačijem globalnom krajoliku.
Dok je BRICS prvenstveno usmjeren na ekonomsku saradnju, njegov prošlogodišnji sastanak održan je u sjeni rata u Ukrajini. Sada, dok taj rat i dalje bjesni, sve je veći sukob na Bliskom istoku, gdje se Izrael bori protiv militanata koje podržava Iran, te će vjerojatno dominirati u razgovorima čelnika.
Na veliki samit BRICS-a stiže i Mahmoud Abbas
Putin je prošle sedmice potvrdio da će se palestinski čelnik Mahmoud Abbas pridružiti događaju. Ruski čelnik i njegovi zvaničnici vjerovatno će iskoristiti sukob - i bijes diljem globalnog juga prema SAD-u i njegovoj podršci Izraelu - kako bi učvrstili svoj argument za novi svjetski poredak bez SAD-a na čelu, kažu promatrači.
Kina i Rusija pozvale su na prekid vatre u sukobu i kritizirale postupke Izraela, dok je SAD podržao pravo Izraela da uzvrati protiv militantnih skupina Hamasa u Gazi i Hezbolaha u Libanonu.
Mnogi učesnici sastanka na vrhu vide sukob na Bliskom istoku "kao glavni primjer zašto bi ova skupina zemalja trebala imati veći utjecaj", rekao je Jonathan Fulton, viši saradnik Atlantic Councila sa sjedištem u Abu Dhabiju. Međutim, rekao je, zemlje ga "uglavnom koriste kao retoričku poantu za kritiziranje stvari koje im se ne sviđaju", umjesto da pokazuju interes da predvode njegovo rješavanje.
Promatrači će također pratiti hoće li Kina i Brazil iskoristiti okupljanje kao platformu za iznošenje zajedničkog mirovnog prijedloga u šest tačaka o ratu u Ukrajini, kao što su učinili na prošlomjesečnom sastanku Opće skupštine Ujedinjenih naroda.
Tada je ukrajinski čelnik Volodimir Zelenskij oštro osudio te napore rekavši da bi takvi planovi pomogli Moskvi, dok je upozorio Kinu i Brazil: "Nećete jačati svoju moć na račun Ukrajine."
No, Zelenskij ima vlastitih problema jer njegov "plan pobjede" za okončanje rata nailazi na mlake reakcije, a kad se u obzir uzmu i izbori u SAD-u, to znači da Kina sada ima "ogromnu priliku udarati po vlastitom formatu rješenja sukoba, ne štedeći previše utjecaja", smatra Gabuev.
Nedavno uključivanje Irana u BRICS, koje je Rusiju opskrbilo stotinama dronova i balističkih projektila kratkog dometa (što Iran poriče), dovodi bliskog ruskog partnera još više u okrilje Moskve. SAD i njegovi saveznici također optužuju Kinu da pomaže ruskim ratnim naporima kroz opskrbu robom dvojne namjene poput mašina i mikroelektronike - uloga koju Peking također negira braneći to kao "normalnu trgovinu" s Rusijom i "neutralnost" u ratu.