Predsjednik Evropskog vijeća

Costa: Što prije svaki partner zapadnog Balkana uđe u EU, to će Evropa biti sigurnija

Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa naglasio je važnost proširenja Evropske unije i izgradnje snažnog povjerenja s građanima zapadnog Balkana.

On je u intervjuu za makedonsku agenciju MIA i druge novinare sa zapadnog Balkana istaknuo da je proširenje ključni prioritet u njegovom mandatu.

Osvrnuo se i na summit na kojem sudjeluje 27 država članica EU i šest zemalja zapadnog Balkana kojega vidi kao priliku za jasne poruke i konkretne korake. Također, vidi ga kao prekretnicu za daljnje poticanje procesa proširenja, uz podršku Plana rasta vrijednog šest milijardi eura koji osigurava investicije u infrastrukturu i reforme.

"Smatram da je iznimno važno ne samo govoriti o proširenju, već i poslati jasnu poruku da je riječ o stvarnoj obvezi koja će osigurati postupno proširenje s vidljivim i učinkovitim rezultatima za građane. Plan rasta svakako predstavlja izvanredan okvir i prekretnicu za buduće odnose, ali jednako su važni i konkretni rezultati poput uključivanja u Jedinstveno evropsko plaćanje, ukidanja roaminga ili sudjelovanja u programu Erasmus. To su primjeri opipljivih koristi koje građani već sada mogu osjetiti, a koje ujedno nude jasnu viziju budućnosti", smatra Costa.

On ističe da je zapadni Balkan dio evropske porodicd i zajedničke budućnosti.

"Dijelimo istu historiju, iste vrijednosti i istu kulturu u našoj različitosti. Ovo je ujedno i najvažnije geopolitičko ulaganje koje možemo učiniti za našu sigurnost i prosperitet za budućnost", napomenuo je Costa.

Costa je također dodao da se mora raditi na paralelnim procesima proširenja i unutarnje reforme Evropske unije, te da je važno završiti reformske procese i ispuniti pristupne kriterije kako bi se ubrzao proces pristupanja.

"Što prije uspijemo zaključiti reforme, što prije uspijemo ispuniti sve kriterije, što prije završimo ovaj proces i svaki partner zapadnog Balkana uđe u Evropsku uniju, to će Evropa biti sigurnija i prosperitetnija", naglasio je Costa.

Osvrnuo se i na napredak zemalja zapadnog Balkana, kazavši da su svi vrlo impresionirani onim što je Crna Gora postigla na putu ka pristupanju Evropskoj uniji. Zatim je govorio i o Srbiji, dodavši da je ocjena Komisije vrlo pozitivna za napredak koji je ova zemlja postigla, ne samo u unutarnjim reformama, već i u postupnom usklađivanju s evropskom zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom.

"Nema potpunog usklađivanja, ali postoji napredak, posebno u pogledu Ukrajine. Srbija je bila vrlo snažna podrška Ukrajini, ne samo na diplomatskoj, već i na vojnoj osnovi i vrlo je važan saveznik za podršku ukrajinskog naroda", istaknuo je.

Govoreći o Kosovu, Costa ističe da je riječ o vrlo specifičnoj situaciji, jer pet država članica još uvijek ne priznaje Kosovo. Smatra da je potrebno pronaći tehnička rješenja koja će omogućiti da se ide naprijed.

"Početkom ove godine ukinuli smo vize za građane Kosova za ulazak i kretanje u Evropskoj uniji. Ovo je konkretan korak. Najvažnije je da nastavimo raditi na reformama na Kosovu i da imamo punu provedbu obveza s Kosova, jer sve to pomaže, te konkretizirati obveze na temelju dijaloga Beograda i Prištine, što je bitno za stvoriti uvjete za napredak", podvukao je.

Rekao je da ima veliko poštovanje prema ogromnim naporima koje je Sjeverna Makedonija uložila u prošlosti da prevlada prepreke, posebno s Grčkom.

"Radi se o partneru koji je čak promijenio ime kako bi prevladao tu prepreku. Potrebno je poštivati ​​ono na što se Sjeverna Makedonija već obvezala. Mislim da je jako važno da se to postigne, da se ojača povjerenje između Sjeverne Makedonije i susjeda, posebno s Bugarskom, i moramo raditi na tome da Sjeverna Makedonija poštuje sve obveze koje su preduvjet za formalno otvaranje pregovora", zaključio je Costa.