Vijesti

Čović i Izetbegović nakon sastanka: I Sjeverna Makedonija je čekala 15 godina

Nakon sastanka u Mostaru novinarima su se obratili Dragan Čović i Bakir Izetbegović. Predsjednik HDZ-a rekao je da su potignuta dva sporazuma, jedan koji se tiče Izbornog zakona u Mostaru i Statuta Grada Mostara, a drugi se tiče Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.

"Želimo osigurati legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda, uključujući Predsjedništvo BiH. Već iduće sedmice SDA i HDZ podnijet će Prijedlog izmjena Zakona za izborima u Mostaru kako bi se održali izbori održali zajedno s lokalnim izborima. Drugi sporazum nas obavezuje da u roku od tri mjeseca započnemo pregovore o Izbornom zakonu BiH i u roku od šest mjeseci postignemo dogovor u vezi toga, a da do kraja naredne godine bude usvojen u parlamentarnoj proceduri.

Definiran je novi Statut koji će biti usvojen na prvoj sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara. Sada je sigurno da će u Mostaru biti izbori kada budu organizirani lokalni izbori zajedno sa ostalim općinama!, kazao je Čović zahvaljujući se predstanicima međunarodne zajednice u BiH te političkim predstavnicima u Mostaru.

Predsjednik SDA je kazao kako je ovo dobar dan za Mostar i BiH.

"Ovo je dogovor da se pokuša ponovo izbalansirati etnički i građanski princip na kojima počiva Dejton, da se zaustave sve vrste diskriminacija koje se odnose na narode i građane, Presuda Ustavnog suda po apelaciji Ljubića i presuda Ustavnog suda po apelaciji Komšića, presude suda u Strazburu Evropskog suda za ljudska prava koje u afirmiraju građanski princip Sejdić, Pilav Zornič.  To neće biti lako ali nije nemoguće, uz pomoć našij prijatelja eksperata iz Venecijanske komisije i naših eksperata. Zadali smo dovoljno komotan rok duži od godinu dana da to riješimo. Stavili smo na papir i to da ćemo pojačati integrirtet i transparentnost izbornog procesa kroz preporuke OSCE i Venecijanske komisije.

Kada je u pitanju sporazum za grad Mostar, prihvaćen je izborni model koji će pratiti proporcionalno broj glasača po izbornim jedinicama, a onda sam dogovor oko statuta koji je tako koncpirian da se Mostarom mora rukovoditi i vladati zajedno. Naravno da to znači mnogo blokada i usporavanja i zaustavljanja procesa, ali u ovom času to je tako, dok se ne postigne dovoljno povjerenja. Ne znam da li će nova generacija političara dočekati normalniji statut za grad Mostar, nadam se da hoće", rekao je Izetbegović.

Na pitanje ima li pobjednika i gubitnika kada je u pitanju Mostar nakon postizanja sporazuma i zašto se moralo čekati 12 godina, odgovorio je da su pobjednici građani i glasači Mostara.

"Sazrijevaju stvari, nešto što je prije bilo nemoguće, sada je moguće. Dobro je da ne idemo unazad. Makedonija je izgubila 15 godina čekajući da se doda Sjeverna pa da krene ka putu EU. Uvijek je u đavo u detalju. Neki se ljute na HDZ i SDA zašto su to radili iza zatvorenih vrata, ali imali su priliku da to riješe. Pa ko im je branio svima, mi smo na kraju ovo uradili, zašto drugi nisu to uradili", izjavio je predsjednik SDA.

Na novinarsko pitanje kako ocjenjuje komentare da su Srbi u Mostaru ovim sporazumom prekriženi, Izetbegović je odgovorio da će "Srbi dobiti jako kvalitetnu poziciju, bit će jezičak na vagi i da će zahvaljujući toj poziciji uvijek dobiti više nego što je njihov procenat u Mostaru".