Sport

Čovjek koji je Bosni prije 40 godina donio titulu: Dok su drugi tugovali, znao sam šta moram uraditi

Dok su košarkaši i članovi struke Bosne tugovali, a domaći igrači i navijači Šibenke slavili, jedan je čovjek sačuvao dovoljno pribranosti da povuče potez koji je izazvao najveću kontroverzu u historiji jugoslavenske košarke, ali i sarajevskim "Studentima" donio titulu prvaka SFRJ o kojoj se 40 godina kasnije i dalje priča.

"Šibenčani slave, spremaju se za dodjelu medalja i pehara, a naši igrači tuguju. Naravno, ni meni nije ni do čega. Međutim, intuicija mi kaže da možda nije sve gotovo.

Poeni Petrovića sa slobodnih bacanja

Mahinalno najavim da ćemo uložiti žalbu na ishod utakmice zbog toga što je sudija Ilija Matijević svirao prekršaj našem igraču Sabitu Hadžiću poslije isteka vremena i što prekršaj uopće nije postojao.

A poeni Dražena Petrovića sa slobodnih bacanja nakon tog faula odlučili su pobjednika", priča za Raport Stjepan Grubnić, tog 9. aprila 1983. godine službeni predstavnik KK Bosna u trećoj, odlučujućoj utakmici finala play-offa za prvaka Jugoslavije između Šibenke i Bosne.

Grubnić je bio pribran u ključnim trenucima: I on je dobio medalju iz 1983.

Grubnić, u košarkaškim klubovima poznatiji kao Boško, u tim momentima haosa sačuvao je pribranost, pa je krenuo u potragu za kapitenom Bosne Žarkom Varajićem.

Jer, da bi žalba u zapisniku s utakmice bila punovažna, morao ju je potpisati i kapiten ekipe koja se žali.

"Znam da su mi u prvi mah prigovarali zašto ih peglam, jer ko će poništiti utakmicu zbog nekog faula, ko će uopće razmatrati nekakvu žalubu kad je sve gotovo.

Potpis Varajića na žalbi

Međutim, osjetio sam da možda ima nade. Trajalo je nekih pet minuta dok sam u toj gužvi našao Varaju. I on, stvarno, potpiše žalbu", priča Grubnić.

A taj potpis i sve što je poslije toga uslijedilo ući će u historiju.

"Tadašnji predsjednik Košarkaškog saveza Jugoslavije, Makedonac Vasil Tupurkovski, rekao nam je da se baš nemamo nečemu previše nadati, ali da će se sjednica u Savezu održati već sutradan i raspravljati o tome", prisjeća se Grubnić.

Šampionska medalja iz 1983. godine

I na današnji dan 1983. u Beogradu je Komisija za takmičenje Udruženja klubova I savezne lige Jugoslavije donijela sljedeću odluku:

"Poništava se finalna utakmica između KK Šibenka i KK Bosna, koja je završena rezultatom 83:82 u korist KK Šibenka i nalaže se odigravanje nove utakmice čiji će pobjednik biti prvak za takmičarsku sezonu 1982/1983.

Nova finalna utakmica ima se odigrati u roku od 6 dana. U slučaju da KK Šibenka u roku od 24 časa ne prijavi mjesto i termin, odluku donosi Komisija", jedan od od zaključaka Komisije.

Prekršaj nije postojao

U obrazloženju je navedeno, između ostalog, da Dražen Petrović u posljednjoj akciji na utakmici nije bio fauliran "ni u momentu prijema lopte ni u momentu driblovanja ni u momentu upućivanja lopte na koš".

Komsija je posebno analizirala postupke sudije Ilije Matijevića.

Utvrdila je da sudija nije signalizirao prekršaj ni prilikom prijema lopte, driblinga, pa čak ni prilikom šuta Petrovića. Naveli su da se oglasio tek kada je lopta promašila koš i padala na zemlju, kada je regularnih 20 minuta već isteklo (tada su se igrala dva poluvremena po 20 minuta).

Istovremeno je i odlučeno da dvorana "Ivo Lola Ribar" u Šibeniku bude suspendovana ("U dvorani je bilo nekoliko stotina pištaljki i drugih instrumenata koji su stvarali nenormalne uslove za rad sudija i drugih zvaničnih lica utakmice", samo je jedan od detalja zbog kojih je odlučeno da se novi meč ne može igrati u Šibeniku).

Kako se Šibenčani praktično ignorisali ovu odluku, Takmičarska komisija je odlučila zakazati novu utakmicu za 16. april, na neutralnom terminu, u Novom Sadu.

"Naravno, znali smo da je to samo formalnost, jer su iz Šibenika poručili da se neće pojaviti na utakmici, da smatraju da su oni prvaci.

Ponosan na odluku

Međutim, nisu imali pravo, iza toga stojim i danas. Jednostavno, faul nije postojao.

Ponosan sam na potez koji sam napravio, jer nam je donio titulu iako je malo ko vjerovao da je moguće promijeniti odluku nakon završetka utakmice", kaže Grubnić, koji je u sarajevskom klubu proveo više od pet decenija.

Grubnić sa velikim navijačem Bosne i bivšim članom uprave Predragom Radakom

Sporni faul dosuđen je Bosninoj legendi, rahmetli Sabitu Hadžiću, a među živima više nije niti igrač nad kojim je sviran prekršaj - legendi bivše YU i svjetske košarke Draženu Petroviću.

Bosna je treću utakmicu finala, pod vodstvom trenera Svetislava Pešića, igrala u sastavu: Vučević, Đurić, Benaček, Pajović, Primorac, Radovanović, Zrno, Varajić, Mutapčić, Bilalović, Hadžić i Mitrović.

Bila je to treća i posljednja titula prvaka bivše Jugoslavije koju je osvojio KK Bosna, prvak Evrope iz 1979. godine.

Poništena utakmica u Šibeniku
Konačna odluka: Bosna je prvak