U Banjoj Luci danas su predstavnici crnolistaških firmi iz RS održali okrugli sto na kojem su glavna tema bile američke sankcije.
Predstavnici firmi su razmatratli sankcije i načine kako ih zaobići i spasiti svoje poslove.
Podsjetimo, sedam kompanija iz RS stavljene su na crnu listu SAD zbog povezanosti sa Igorom Dodikom. U obrazloženju je navedeno da su ove kompanije
Kako je saopćeno sa okruglog stola, firme u RS su 'ugrožene američkim sankcijama i trebaju pomoć entitetskih institucija, kao i ostalih relevantnih faktora da sačuvaju svoje biznise, brojna radna mjesta, investicije i dosadašnji renome'.
Predsjednik Uprave "Infinity international group" Bojan Vujić rekao je na ovom okruglom stolu da su američke sankcije ugrozile i investicije koje su planirali.
"Dakle, ne možemo više ići tim putem, već da spasimo što možemo u smislu biznisa i radnih mjesta", rekao je Vujić.
On je naveo da su sankcije ugrozile i poslovanje njegove firme u drugim zemljama.
Direktor kompanije "Prointer" Vladimir Perišić rekao je da ova kompanija uprkos svemu želi da zadrži svoje biznise i stručne radnike, i da i dalje učestvuje u ozbiljnim projektima.
Direktor ATV-a Srđan Kevac rekao je da bi trebalo doći do modela spasavanja radnih mjesta, ali i biznisa i budućih poslova.
"Apelujem da institucije pomognu da prevaziđemo i preživimo ovu situaciju koja se tiče američkih sankcija", rekao je Kevac.
Srđan Šuput iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske rekao je da će ova agencija učiniti sve da pomogne privrednicima i radnicima na ovom planu, koji su i kreditno izloženi, ali i tome da banke ne ugroze svoje poslovanje.
Iz banjalučke Komore ranije su napomenuli da američka Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) svojim sankcijama znatno utiče na globalnu i ekonomiju BiH, te da je RS posebno pogođena ovim sankcijama, koje u nekim slučajevima rezultiraju povoljnostima za FBiH u smislu dobijanja posla i drugih prilika koje nisu dostupne RS.
Okrugli sto "Uticaj OFAC sankcija na privredu u Republici Srpskoj" organizuje Područna privredna komora Banjaluka