zvuči nevjerovatno

Čudesno otkriće naučnika – kako kožu učiniti prozirnom: ‘Utrlja se i odmah vidiš žile, crijeva…’

Naučnici s američkog Univerziteta Stanford učinili su dijelove kože živih miševa prozirnima pomoću nove, biološki sigurne boje. Predvođen naučnikom za materijale Zihaom Ouom, tim je razvio tehniku ​​koja smanjuje raspršenje svjetlosti u tkivu mijenjanjem svojstava loma tekućina oko ćelija. To bi otkriće moglo omogućiti naučnicima da promatraju unutarnje funkcioniranje organizama u stvarnom vremenu.

Ključna uloga tartrazina

Gledajući unaprijed, ta bi tehnologija mogla učiniti vene vidljivijima za vađenje krvi, učiniti lakšim lasersko uklanjanje tetovaža ili pomoći u ranom otkrivanju i liječenju raka, kaže Guosong Hong, jedan od autora studije.

Svjetlost se raspršuje kada prolazi između materijala s različitim svojstvima loma, zbog čega čak i tanka životinjska koža izgleda neprozirno. Međutim, kada biološki materijali imaju isti indeks loma, svjetlost može glatko prolaziti, otkrivajući dublje strukture. Taj se fenomen prirodno javlja kod nekih životinja, poput staklenih žaba i riba zebrica, piše Science Alert.

Naučnici su otkrili da tartrazin, uobičajena boja za hranu, može apsorbirati specifične valne dužine svjetlosti, mijenjajući indeks loma tekućina koje okružuju stanice. To značajno smanjuje raspršivanje, čineći tkiva prozirnijima.

Biokompatibilna i sigurna boja

Boja je biokompatibilna i sigurna je za žive organizme. Osim toga, vrlo je jeftina i učinkovita. Ne treba nam je puno da bi radila, objašnjava Ou.

Primjenom mješavine tartrazina i vode na mišju kožu, tim je mogao vidjeti krvne žile i mišiće u pokretu te kontrakciju probavnog trakta kod miševa. Potrebno je nekoliko minuta da se pojavi prozirnost, kaže Ou, napominjući da se boja može isprati nakon uporabe, a da sva zaostala boja sigurno izađe iz tijela. Studija vezana za njihovo otkriće objavljena je u časopisu Science.

Idući korak za tim sa Stanforda jest istu tehniku ​​testirati na ljudskoj koži. No, problem je što je ljudska koža 10 puta deblja od mišje.