Pavel Durov je puno toga za mnoge ljude. Čudo od programiranja. Milijarder poduzetnik. 'Marioneta Kremlja'. Borac za slobodu govora. Biološki otac najmanje 100 djece.
Durov, nedostižni osnivač Telegrama koji je uhićen u Francuskoj tokom vikenda, krasi figuru tajanstvenog tehnološkog brata koji putuje svijetom s veličanstvenošću Marka Zuckerberga, bizarnim životnim navikama Jacka Dorseyja i libertarijanskom žicom Elona Muska – plus sličnom opsjednutošću pronatalizmom i očinstvo djece. Durov je u julu rekao da je postao otac više od 100 djece zahvaljujući donacijama sperme koje je dao u proteklih 15 godina, piše CNN.
Procijenjene vrijednosti od 9,15 milijardi dolara prema Bloombergu i naoružan nizom putovnica i rezidencija, Durov je desetljeće živio životom bez granica, čovjek na putu često bez majice kako bi osigurao slobodu komunikacije od radoznalih očiju vlada, demokratski izabrani ili na drugi način.
Sada, Durovljev pravni problem zamajava staru raspravu, koja suprotstavlja Telegramovu end-to-end enkripciju, koja komunikaciju između korisnika održava sigurnom čak i od zaposlenika tvrtke, protiv sigurnosnih zabrinutosti raznih vlada i kampanje Europske unije da obuzda veliku tehnologiju .
Čudo od djeteta
Durov je rođen 1984. u Sovjetskom Savezu, ali se preselio u Italiju kada je imao četiri godine, rekao je tehnološki poduzetnik novinaru Tuckeru Carlsonu u rijetkom intervjuu ranije ove godine. Porodica se vratila u Rusiju nakon raspada Sovjetskog Saveza, nakon što je Durovov otac dobio ponudu da radi na Državnom sveučilištu St.
Durov je rekao da su on i njegov stariji brat Nikolaj bili čuda od matematike od malih nogu. Stariji Durov bio je veća zvijezda dok su dvojac bili djeca. Durov je rekao da je njegov brat kao dijete išao na italijansku TV rješavati kubične jednačine u stvarnom vremenu i opetovano osvajao zlatne medalje na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi. Mlađi Durov bio je najbolji učenik u svojoj školi i natjecao se lokalno.
"Obojica smo bili vrlo strastveni oko kodiranja i dizajniranja stvari", rekao je Durov.
Rekao je da su, kada se obitelj vratila u Rusiju, iz Italije donijeli kompjuter IBM PC XT, što znači da su bili "u ranim 90-ima, jedna od rijetkih porodica u Rusiji koja je zapravo mogla sama naučiti programirati."
Ruski Zuck
Durovljevo umijeće kodiranja i poduzetnički duh doveli su ga do izgradnje Vkontaktea (VK), stranice društvenih medija, 2006., kada je kao 21-godišnjak tek završio fakultet. VK je ubrzo postao poznat kao Facebook Rusije, a Durov odgovor Marku Zuckerbergu.
Ali Durovljev odnos s Kremljom postao je neprijateljski mnogo brže nego Zuckerbergov s Washingtonom.
Kad su prosvjednici počeli koristiti VK za organiziranje prosvjeda u Kijevu protiv ukrajinskog proruskog predsjednika Viktora Janukoviča 2013., Durov je rekao da je Kremlj tražio od stranice da preda privatne podatke ukrajinskih korisnika.
“Odlučili smo odbiti, a to nije dobro prošlo s ruskom vladom”, rekao je Durov Carlsonu.
Ta je odluka zapečatila Durovljevu sudbinu u tvrtki. Durov će kasnije dati ostavku na mjesto izvršnog direktora, otvarajući vrata ljudima bliskim ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da preuzmu dužnost. Poduzetnik je prodao sve svoje dionice za milione i potom napustio Rusiju. Danas je VK pod kontrolom države.
“Za mene se nikada nije radilo o tome da postanem bogat. Sve u mom životu bilo je o tome da postanem slobodan. U mjeri u kojoj je to moguće, moja misija u životu je omogućiti drugim ljudima da postanu slobodni”, rekao je Durov.
“Ne želim primati naređenja ni od koga.”
'Svi su sranje'
Dok je Zuckerberg kupio WhatsApp u nastojanju da izgradi carstvo društvenih medija sada poznato kao Meta, Durov je odlučio izgraditi vlastitu aplikaciju za razmjenu poruka unatoč već pretrpanom tržištu za takve platforme.
Nije mislio da je išta vani dovoljno dobro.
"Nije važno koliko aplikacija za razmjenu poruka postoji ako su sve loše", rekao je Durov za TechCrunch 2015.
Durov je rekao da je njegovo iskustvo s Kremljom bilo ključni motivator u stvaranju Telegrama, koji se sada nalazi u Dubaiju. On i njegov brat htjeli su izgraditi nešto što će biti slobodno od znatiželjnih očiju vlade.
Snažna end-to-end enkripcija tvrtke i naglašena predanost privatnosti pokazali su se privlačnima stotinama miliona korisnika koji su pohrlili u Telegram – uključujući, naposljetku, teroriste koji su planirali terorističke napade u Parizu u novembru 2015.
Ovo otkriće potaknulo je inače privatnog Durova da krene u brigu o odnosima s javnosti, dajući niz intervjua, uključujući i jedan za CNN, kako bi uvjerio opreznu javnost da Telegram ne postaje WhatsApp za teroriste.
Telegram je, prema Durovu, jednostavno bio najsigurnija platforma za razmjenu poruka na tržištu – a kompromitiranje stvaranjem stražnjih vrata za vlade potkopalo bi privlačnost aplikacije i predanost tvrtke privatnosti.
"Ne možete ga učiniti sigurnim protiv kriminalaca i otvorenim za vlade", rekao je Durov za CNN 2016. "Ili je siguran ili nije siguran."
Pitanja Kremlja
Telegramovo odbijanje da se pomakne s dešifriranjem dovelo ga je u sukob s vladama širom svijeta - uključujući Rusiju, barem u početku.
Moskva je 2018. pokušala zabraniti Telegram jer je odbio opskrbiti ruske sigurnosne službe ključevima za dešifriranje. Durov se zakleo da će prkositi zabrani.
Činilo se da je na pomolu još jedan obračun između tehnološkog poduzetnika i Kremlja, ali od toga nije bilo ništa. Zabrana je ukinuta 2020.
U godinama koje su uslijedile Telegram je postao jedna od rijetkih inozemnih platformi društvenih medija koje rade u Rusiji bez ograničenja. Sada je to omiljeno sredstvo službene komunikacije za mnoge dužnosnike u ruskoj vladi.
Durovljevi kritičari dugo su se pitali može li Telegram tako slobodno djelovati u Rusiji bez da je napravio neku vrstu ustupka Kremlju, a Durov je optužbe u više navrata odbijao – često ukazujući na njegovu svađu početkom 2010-ih koja ga je navela da napusti Rusiju.
Prije nego što je uhapšen u Parizu, Durov je boravio u Azerbajdžanu u isto vrijeme kad i ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je u zemlji boravio u službenom dvodnevnom posjetu. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima da se njih dvojica nisu sastali.
I iako je Durov javno okrenuo leđa Rusiji, vlada je brzo počela raditi u Durovljevo ime nakon njegovog pritvaranja. Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova rekla je da je ruska ambasada u Parizu "odmah prionula na posao" nakon što je saznalo za Durovove pravne probleme.
Pitanje zlouporabe Telegrama od strane perača novca, trgovaca drogom i ljudi koji šire pedofiliju nastavilo je uznemirivati zapadne vlade. Durovljevo pritvaranje u Francuskoj bilo je povezano s nalogom koji se odnosio na nedostatak moderiranja Telegrama, prema CNN-ovoj podružnici BFMTV.
Telegram je u saopćenju odgovorio da je "apsurdno tvrditi da su platforma ili njezin vlasnik odgovorni za zlouporabu te platforme". U saopćenju se dodaje da se Telegram pridržava zakona EU i da Durov nema što skrivati.