drama u psbih

Da li će ga pozvati na odgovornost: Kako je Radmanović prekinuo sjednicu ako nije utvrđeno da nema kvoruma?

Kako saznaje Raport, neki zastupnici su obaviješteni da „nema kvoruma“, a neki da „nema uvjeta“ za glasanje, pa je sjednica zbog toga naprasno prekinuta

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nije nastavio zasjedanje nakon pauze od 30 minuta koju je u poslijepodnevnim satima dao predsjedavajući Doma Nebojša Radmanović (SNSD), a kako bi se zastupnici pripremili za glasanje o tačkama dnevnog reda o kojima je danas raspravljao ovaj dom. 

Kako saznaje Raport, zastupnici su obaviješteni iz ureda sekretara Doma „da nema uvjeta“ za glasanje i da će ono biti obavljeno prije početka prve naredne sjednice čije je održavanje planirano u julu.

Telefonski pozivi

Neki zastupnici, pak dobili su obavještenje da „nema kvoruma“ za glasanje.

Međutim, prema saznanjima Raporta, predsjedavajući Doma Nebojša Radmanović trebao se nakon pauze pojaviti u Sali, te prvo konstatirati ima li ili nema kvoruma, pa onda prekinuti sjednicu, a ne telefonskim pozivima obavještavati zastupnike o tome da sjednica neće biti nastavljena. 

Stoga, postavlja se pitanje je da li je Radmanović ovakvim ponašanjem i postupkom prekršio Poslovnik o radu Predstavničkog doma i da li će ga iko pozvati na odgovornost? 

Ovakva praksa u dosadašnjim zasjedanjima Doma nije zabilježena. 

A, kako saznaje Raport razlog zbog kojeg je Radmanović naprasno prekinuo sjednicu, ne privevši je glasanjem do kraja leži u tome što je znao da u trenutku kada se trebalo glasati o današnjim tačkama dnevnog reda, nije bilo dovoljno zastupnika iz RS koji su u koaliciji s SNSD-om, pa ne bi mogli imati entitetsku većinu za podršku ili obaranje određenih tačaka o kojima je raspravljao danas Dom. 

To svakako ne može biti razlog za prekid sjednice, ali ju je Radmanović ipak prekinuo.

Smjena Nešića

Podsjećamo, Predstavnički dom, inače, o svim tačkama o kojima raspravlja na nekoj sjednici glasa na kraju zasjedanja, izuzev u nekim situacijama, poput one današnje kada se glasalo o smjeni Nenada Nešića, ministra sigurnosti BiH, o čemu je glasanje obavljeno odmah nakon rasprave o toj tački dnevnog reda. 

Podsjećamo, za Nešićevu smjenu bio je 21 zastupnik, ali s obzirom na to da je entitetska većina iz RS-a koju predvodi SNSD bila protiv Nešićeve smjene, a bilo je opće većine, ovaj prijedlog je otišao na  usaglašavanje Kolegiju.

Već sad se zna da neće biti saglasnosti u Kolegiju, zbog stava SNSD-a i HDZ-a koji se protive tome, ali će se o Nešićevoj smjeni glasati i u drugom krugu, pa još postoji teoretska mogućnost da on bude smijenjen.