Instant kafa je ustvari kristal koji nastaje nakon dehidriranja kuhanih zrna kafe, a proces nastanka se ne razlikuje puno od regularne kafe – nakon kuhanja se voda baca kako bi se dobio suhi prah ili kristali. Megan Meyer, direktorica komunikacija firme Food Information Council Foundation, dodaje kako instant kafa ima duži rok trajanja od zrna kafe.
I instant kafa i ona mljevena imaju skoro isti nutritivni profil, kaže Meyer te navodi kako su razlike toliko male da su nebitne kada se govori o zdravlju, osim kada je u pitanju količina kofeina.
Jedna šolja instant kafe ima oko 63 miligrama kofeina, dok mljevena kafa sadrži oko 96 miligrama. Sadrži više kofeina od instant kafe radi procesa proizvodnje u kojem instant kafa gubi dosta kofeina. Može se raditi o velikoj razlici ako imamo na umu da stručnjaci savjetuju maksimalan unos od 400 mg kofeina u danu, pa je dobro pripaziti koliko kafe pijete.
Previše kofeina može voditi do nemira, anksioznosti, boli u trbuhu… Ako ste osjetljivi na kofein i anksiozni ste ili imate problema sa srcem, možda bi najbolja odluka za vas bila da pijete kafu bez kofeina.
Instant kafa se razlikuje okusom od mljevene kafe, a koliko će vam odgovarati ovisi o onome što volite.
Instant kafa je nešto blažeg okusa pa će ljubitelji turske kafe reći da je više kao voda u boji i nešto gorča. Naravno tu je važan i kvalitet zrna od kojeg se kafa radi i svakako će utjecati na okus.
“Ono što utječe na činjenicu je li kafa zdrava ili ne je ono što joj dodajemo, a to uključuje šećer i mlijeko i dodatne kalorije. Kafu je najbolje pizi bez dodataka ili s prirodnim sladilima.