Vijesti

Da li je izgledno uvođenje obavezne vakcinacije u BiH

U Bosni i Hercegovini vakcinisano je oko 400 hiljada stanovnika. Potpuno vakcinisanih u Republici Srpskoj je oko 102 hiljade građana. U Federaciji BiH utrošeno je oko 300 hiljada doza. Nije poznato koliko je građana vakcinisano izvan zemlje. U susjednim zemljama se razmišlja o uvođenju obavezne vakcinacije. Neke članice Evropske unije na taj potez su se već odlučile. Očekuje li takav scenario i Bosnu i Hercegovinu?

Srbija svoje građane pokušava stimulisati za vakcinaciju. Mediji u Hrvatskoj pišu da se ozbiljno razmišlja o obaveznoj vakcinaciji u tri javna sektora – 180.000 ljudi. Grčka najavljuje suspenzije zdravstvenim radnicima koji odbiju vakcinaciju, a Francuska uvođenje obavezne vakcinacije za sve građane.

“Da bismo se zaštitili moramo krenuti sa vakcinacijom svih Francuza. To je jedini način za povratak u normalan život. Prvo, vakcinisanje će biti obavezno, bez odgađanja, za zdravstveno i nezdravstveno osoblje u bolnicama, klinikama, domovima penzionera, ustanovama za osobe s invaliditetom i za sve koji rade u kontaktu sa starijim ili nemoćnim osobama, uključujući i one kod kuće. Vakcinisanje za njih će postati obavezno, bez odgađanja”, stav je francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.

Vakcinacija u Bosni i Hercegovini još neće biti obavezna. O tome se, bar za sada, ne razmišlja. Izbor vakcine, kao i vakcinisanje, i dalje ostaje slobodan izbor. Glavna muka bh. vlasti ipak je bila nabavka vakcina.

“Mi za sada ne razmišljamo o obveznom cijepljenju određenih skupina, ali onog trenutka kada bude došlo više cjepiva u FBiH i BiH sigurno će biti jedna od opcija koje će trebati ozbiljno razmotriti”, kaže za BHRT Siniša Skočibušić, v. d. direktora Zavoda za javno zdravstvo FBiH

“Vama je dobro poznato da je vakcinacija dobrovoljna i da u suštini svaki građanin donosi svoju odluku o vakcinaciji. Naravno svaka zemlja prilagođava svoje odluke prema sebi. Ja sam imao prilike da vidim na koji način to Francuska planira da uradi, a za njom će ići i neke druge zemlje u EU”, kazao je ministar zdravstva RS Alen Šeranić.

Vakcina je najbolje preventivno sredstvo protiv zaraznih bolesti. Ovo jasno poručuje struka. Ipak, preovladava mišljenje da vakcinacija ne bi trebalo da bude obavezna. Suočili bi se, upozoravaju, sa ozbiljnim kršenjem ljudskih
prava.

“Dok god se drži pod kontrolom epidemija/pandemija to treba ostaviti na dobrovoljnosti jer to ipak dolazi do pitanja ljudskih prava i tako dalje, a ondje gdje ima zloupotreba i kad to bude van kontrole, svaka država ima mehanizme kako to da zaustavi”, govori imunolog Jasenko Karamehić.

Najavljuje se i četvrti talas koronavirusa. Upozorava se i na opasnosti koje vrebaju od delta varijante virusa. Ozbiljne posljedice, procjenjuje se, osjetit ćemo već polovinom augusta. Imunizacija u Bosni i Hercegovini je na niskom nivou. Jesen dočekujemo nespremni.

Građani Banje Luke uglavnom ne podržavaju obaveznu vakcinaciju.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u Bosni i Hercegovini je utrošeno 470.218 doza vakcina. Precizan broj potpuno vakcinisanih građana za teritoriju cijele Bosne i Hercegovine nije dostupan. Poznato je da smo od poželjnog broja vakcinisanog stanovništva i dalje daleko.