Sport

Da li je ovo kraj košarkaškog rata? Igrači iz Eurolige bi trebali igrati za reprezentacije

Nekadašnji čuveni igrač iz Srbije Dejan Bodiroga je po imenovanju za predsjednika Eurolige kao jedan od glavnih ciljeva postavio rješavanje "sukoba" elitnog klupskog takmičenja i Međunarodne košarkaške federacije (FIBA).

Bodiroga je nekada bio funkcioner FIBA-e. Sada je šef organizacije koja više od 20 godina djeluje van FIBA-inih okvira, samostalno organizirajući Euroligu i birajući klubove po vlastitim kriterijima.

Euroliga uvodi dvosedmičnu pauzu

I ne samo to. Euroliga je u tom svojevrsnom ratu sa svjetskom kućom košarke praktično zabranila igračima iz euroligaških klubova da tokom kvalifikacijskih ciklusa igraju za svoje reprezentacije, zakazujući euroligaška kola baš u FIBA terminima.

Međutim, to bi se sada moglo promijeniti. Kako prenosi Vala sport, u prijedlogu takmičarskog kalendara Eurolige za sezonu 2023/2024. predviđena je dvosedmična pauza tokom februara.

U toj pauzi, jedna bi sedmica bila odvojena za državne kupove, a druga za kvalifikacijske utakmice reprezentacija pod okriljem FIBA.

Odustali od jednog "prozora"

Svjetska košarkaška federacija odustala je novembarskog kvalifikacijskog "prozora". Tako februarski termin ostaje kao jedini za reprezentacije tokom klupske sezone.

Ukoliko Euroliga usvoji ovaj prijedlog kalendara, tada bi reprezentacijama bili dostupni igrači iz najboljih evropskih klubova, prenosi Sportal.

Ovaj potez Eurolige bi bio značajan korak ka "pomirenju" sa FIBA. Veliku važnost ima i za zemlje koje su propustile neka velika takmičenja zbog toga što u kvalifikacijama nisu mogle da računaju na svoje najbolje igrače.