ima i podršku

Dan D za Assangea: Dugotrajna borba osnivača WikiLeaksa primiče se kraju

Julian Assange je pod "ogromnim pritiskom" dok čeka odluku o svom pravu na žalbu na ekstradiciju u SAD, kaže njegova supruga.

Stella Assange rekla je za BBC da će ponedjeljak biti "odlučujući" dan u dugotrajnoj pravnoj borbi osnivača WikiLeaksa.

Ako Visoki sud presudi protiv njega, gospođa Assange kaže da bi 52-godišnjak mogao biti u avionu za SAD za samo 24 sata.

Rekla je da će njen suprug tada tražiti hitnu zabranu od Evropskog suda za ljudska prava (ECHR) kao posljednji pokušaj da zaustavi izručenje.

Američke vlasti kažu da je Assange ugrozio živote objavljivanjem hiljada povjerljivih dokumenata.

Njegovi advokati tvrde da je postupak protiv njega politički motiviran.

Tadašnja sekretarka unutrašnjih poslova Priti Patel potpisala je nalog za ekstradiciju gospodina Assangea 2022. godine, ali se vratio u Viši sud u februaru 2024. da zatraži dozvolu za žalbu.

Na saslušanju u ponedjeljak, sudije će odlučiti da li su SAD dale adekvatne garancije o uslovima potencijalnog izručenja gospodina Assangea.

Nakon što je postupak započeo, njegovi advokati su rekli Višem sudu da prihvataju da se on neće suočiti sa smrtnom kaznom ako bude izručen Sjedinjenim Državama - ali drugim uvjeravanjima u vezi sa pravičnim suđenjem ne treba vjerovati.

Na saslušanju u martu, američka vlada je dobila dodatno vrijeme da pruži uvjeravanja sudu o smrtnoj kazni i još dvije osnove:

da će se gospodin Assange moći osloniti na prvi amandman na američki ustav - koji štiti slobodu govora

da mu se njegovo australijsko državljanstvo ne računa.

Prošlog mjeseca sudije su potvrdile da su SAD dale uvjeravanja sudu.

Ako sud presudi u korist SAD nakon što je saslušao argumente obje strane u ponedjeljak, Assangeova ponuda za konačnu žalbu Ujedinjenog Kraljevstva bit će odbijena. On će iscrpjeti sve pravne puteve u Velikoj Britaniji.

Ako sud presudi na način na koji gospodin Assange ima, bit će mu dozvoljeno da u budućnosti uloži žalbu na njegovo izručenje Visokom sudu, što znači da će za sada ostati u Velikoj Britaniji.

Assange se više od decenije opirao izručenju iz Velike Britanije nakon što je njegova web stranica WikiLeaks objavila hiljade povjerljivih američkih dokumenata 2010. i 2011. godine.

Američko ministarstvo pravosuđa opisalo je curenje kao "jedan od najvećih kompromisa povjerljivih informacija u historiji Sjedinjenih Država".

Podaci koji su procurjeli sugeriraju da je američka vojska ubijala civile u neprijavljenim incidentima tokom rata u Afganistanu.

Američke vlasti kažu da je gospodin Assange ugrozio živote time što nije redigovao imena obavještajnih operativaca u dokumentima, ali njegovi advokati tvrde da je slučaj politički motiviran oblik "odmazde države".

"On je bukvalno razotkrio ratne zločine", rekla je Stella Assange za emisiju Today na BBC Radiju 4 u ponedjeljak. "Ovaj slučaj je osveta te zemlje otvorenosti i odgovornosti."

Gospođa Assange ima dvoje djece s osnivačem WikiLeaksa, za kojeg se udala u zatvoru Belmarsh 2022. Ona kaže da im nije rekla da bi njihov otac mogao biti izručen.

"Oni ne razumiju koncept ekstradicije ili da bi im otac mogao biti oduzet. Zato im samo kažem da se borimo da ga oslobodimo i da planiramo šta ćemo učiniti kada bude slobodan."

Desetine ljudi okupilo se ispred Kraljevskog suda pravde u ponedjeljak ujutro da podrže gospodina Assangea.

Kaylaa Sandwell, koja je doputovala iz jugoistočnog Londona kako bi prisustvovala skupu, rekla je da je slučaj došao do "tačke krize".

"Treba ga osloboditi jer nije učinio ništa loše", rekla je ona. "Ako se ne oslobodi, više nećemo imati slobodnu štampu."

Iako bi saslušanje u ponedjeljak moglo predstavljati njegovu posljednju priliku da se odupre američkom izručenju preko britanskih sudova, Assange ima još jednu nadu.

Prošlog mjeseca, američki predsjednik Joe Biden rekao je da razmatra zahtjev Australije da odustane od krivičnog gonjenja gospodina Assangea i vrati ga u njegovu rodnu zemlju.