Uzmi ili ostavi - to je princip prema kojem bi danas u Bruxellesu Srbija i Kosovo, Aleksandar Vučić i Albin Kurti, trebali pristupiti stolu na kojem se nalazi francusko-njemački plan za Kosovo.
Iza plana zapravo stoji Amerika. On podrazumijeva da Kosovo pristane na formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO) na sjeveru Kosova. Također, Srbija bi pristala na ulazak Kosova u međunarodne asocijacije.
Vučić: Problema će imati šta god da uradi
Dvije se države ne bi međusobno priznale de iure, dakle službeno i u punom opsegu. Međutim, zapravo bi se priznale de facto. Formirala bi se predstavništva nalik na ambasade, prepreke u komunikaciji ljudi, roba i novca bile bi uklonjene.
Također, Srbi na Kosovu dobili bi autonomiju, zasad nedefiniranog dosega, prenosi 24sata.
Premijer Kosova, Albin Kurti, ne želi pristati na formiranje Zajednice srpskih općina. Kaže da je to kosovski blizanac Republike Srpske.
Kosovo je u Bruxellesu prije 12 godina pristalo na formiranje tog organa srpske autonomije. No, Zajednica nikad nije osnovana.
Kurti tvrdi da je ona u suprotnosti s kosovskim ustavom. S druge strane, Vučić ne želi osigurati Kosovu nesmetan put do međunarodnih asocijacija, među kojima su Ujedinjeni narodi.
Izvjestiteljica za Kosovo u Europskom parlamentu, Viola von Kramon, izjavila je da će strana koja odbaci sporazum biti međunarodno izolirana.
Von Kramon je za portal Albanian Post rekla da će za neuspjeh biti okrivljena ona strana koja odbije sporazum. Dodala da to vrlo dobro znaju i Vučić i Kurti.
Desničarske demonstracije protiv sporazuma
Dodala je da bi dva čelnika trebala iskoristiti veliku političku podršku koju imaju za postizanje kompromisa.
Prema njenom mišljenju, pokušaji da se ZSO predstavi kao još jedna Republika Srpska koče napore da se riješi ozbiljan problem.
I Vučić i Kurti imat će problema ako potpišu sporazum, a imat će ih i ako ne potpišu. U Beogradu su ovih dana organizirane desničarske demonstracije protiv sporazuma.
Vučić je ipak rekao da je Srbija "spremna prihvatiti koncept europskog plana" i "raditi na primjeni predloženog sporazuma", a Kurti je poručio da Kosovo "prihvaća prijedlog EU za normalizaciju odnosa."
Potpišu li sporazum, Vučić i Kurti morat će svojoj “bazi” objasniti zašto je to što su učinili dobro, ali jedna stvar bila bi sigurna: velik regionalni teret bio bi bačen u vodu. Ne potpišu li sporazum, “ćeranje” će se nastaviti.