Danas tačno u podne počinje sjednica Narodne skupštine RS s dopunjenim dnevnim redom.
Poslije nje starta 14. posebna sjednica.
Posebno je posebna jer će se na njoj raspravljati o potrebi popravljanja odnosa dva bosanskohercegovačka entiteta kroz Informaciju o potrebi pokretanja procedure reguliranja odnosa RS i FBiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima i po prijedlogu narodnih poslanika.
Još posebniji (i hitniji) je dnevni red desete redovne sjednice, koji je dopunjen na prijedlog Vlade RS s tri tačke i koji će baciti na sto Prijedlog zakona o dopuni Zakona o bankama RS - po hitnom postupku, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Investiciono-razvojnoj banci RS (IRB RS) - po hitnom postupku i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o unutrašnjem platnom prometu - po hitnom postupku.
Jučer je Vlada RS usvojila ove prijedloge, što bi značilo da bi, uz komercijalne banke, i IRB mogao obavljati i djelatnosti primanja novčanih depozita i obavljanje platnog prometa.
To bi u prevodu značilo da vladajući U RS, Dodik i njegovi puleni, u Vladi ovog entiteta i u NSRS, traže način za isplatu plaća osobama i firmama koje su pod sankcijama SAD.
Potvrdila je to jasno i nedvosmisleno i ministrica finansija RS Zora Vidović istakavši da su zakonske izmjene urađene i kako bi se, između ostalog, pomoglo firmama koje su Sjedinjene Američke Države stavile na crnu listu, odnosno uvele im sankcije.
Da je sve to nebuloza vladajućih u RS, potvrdila je jučer ekonomistica Svetlana Cenić za Raport istakavši da IRB nije komercijalna banka, ne može se baviti unutrašnjim platnim prometom te da to jedan zakon ne može promijeniti.
Dodala je i da Dodik na ovaj način pokušava da zaobiđe sankcije SAD i da crnolistaši primaju plaće preko IRB.
"Međutim, on ništa neće zaobići, jer će onda sankcije kačiti sve ostale učesnike u toj njegovoj zamisli", jasna je Cenić.