Region

Danas izbori u Crnoj Gori: Afera zbog “kralja kriptovaluta” kroji rezultat?

Građani Crne Gore danas biraju novi saziv parlamenta.

Očekuje se pobjeda stranaka centra. Međutim, one su se žestoko posvađale prethodnih dana zbog afere u čijem je središtu korejski „kralj kriptovaluta“.

Naime, u Crnoj Gori se danas održavaju vanredni parlamentarni izbori gdje bi onda zastupnici odlučili o novoj vladi, 10 mjeseci od kada je srušena ona trenutnog premijera Dritana Abazovića.

Podjela karata

Očekuje se nova „podjela karata” u Parlamentu u kojem bi, po anketama, najviše mandata trebao dobiti Pokret Evropa Sad (PES) Milojka Spajića i čiji je kandidat Jakov Milatović nedavno pobijedio na predsjedničkim izborima.

Drugo mjesto mogla bi zauzeti koalicija oko Demokratske partije socijalista (DPS) koju predvodi Danijel Živković. Značajan broj glasova prognozira se i koaliciji Demokrata i Abazovićeve URE te prosrpskoj koaliciji „Za budućnost Crne Gore” na čelu s Milanom Kneževićem, prenosi DW.

Tradicionalno, u parlament bi trebalo ući i manjinske Bošnjačka i albanske stranke te Hrvatska građanska inicijativa (HGI). Ostalih sedam lista se bori preći prag. Prilično je sigurno da niko neće osvojiti apsolutnu većinu. Zato će za novu Vladu biti potrebna vjerovano višečlana koalicija.

Uoči izbora, mnogi analitičari su predviđali kako će buduću vladu činiti „Evropa sad”, koalicija Demokrata i URE, manjinske i eventualno još neke manje stranke ako pređu cenzus.

Sumnjive veze

Međutim, posljednje sedmice izborne utrke je izbila velika afera u kojoj je Abazović optužio Spajića za sumnjive veze s južnokorejskim „kraljem kriptovaluta" Do Kwonom koji je optužen za međunarodnu prevaru tešku 40 milijardi dolara.

On je uhapšen u Crnoj Gori krajem marta i nalazi se u pritvoru. Traže ga Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države.

Kwon je navodno iz pritvora poslao pismo Abazoviću u kojem opisuje svoje navodne veze sa Spajićem. Tvrdi i da mu je plaćao ranije predizborne kampanje.

Abazović je hitno sazvao sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost i pozvao državno tužilaštvo da reagira, dok Spajić negira sve optužbe. Sve to dovelo je i teških međusobnih optužbi između “Evrope sad” i URE.

Politička analitičarka Ana Nenezić smatra da afera svakako zahtjeva istragu.

“Međutim, tu istragu trebaju provesti nadležna tijela, bez prateće dramatizacije s najviših državnih funkcija i bez njenog stavljanja u funkciju obračuna s političkim konkurentima”, kaže Nenezić za DW.

Zloupotreba funkcije

Slično misli i politička analitičarka Milena Bešić. Ona smatra da je Abazovićevo sazivanje sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost flagrantni primer zloupotrebe funkcije.

Smatra kako će svakako imati i posljedice na odnose između PES-a i URE koje se smatraju budućim koalicijskim partnerima u vladi.

“Što se tiče utjecaja optužbi na izborni rezultat - na one koji su već opredijeljeni neće imati utjecaj i to smo vidjeli u slučaju predsjedničkih izbora kada je Spajić diskvalificiran iz natjecanja, ali je korist imao drugi PES-ov kandidat, novi predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Međutim, nije isključeno da će se pokolebati dio neopredijeljenog biračkog tijela”, procjenjuje Bešić.

Nenezić pak smatra kako će, bez jasnih dokaza i stava državnog tužilaštva, birači ovo lako shvatiti kao manevar koji će naškoditi stranci PES, dok će štetu pretrpjeti URA i Demokrate.

Nakon teških optužbi između URE I PES-a, je li uopće moguća njihova postizborna koalicija u budućoj vladi? Iz PES-a se od pojedinaca čulo kako zbog ovog “neće biti saradnje s Abazovićem” jer im "montira aferu kako bi uhapsio Spajića".

Očekuju se razmirice

„Čak i ako uspiju dogovoriti parlamentarnu većinu, možemo očekivati međusobne razmirice. Zbog toga će ponovo ispaštati reformski procesi s kojima smo debelo u zaostatku, a na kraju priče - kao i uvijek; i građani”, vjeruje Bešić.

Svoje mjesto u vladi iz prikrajka želi i koalicija “Za budućnost Crne Gore”, iako se Zapad otvoreno protivi tome. S druge strane, u DPS-u, koji je vladao državom 30 godina, poručuju da bez njih nema stabilne Vlade. Međutim, mnogo je realnije da će ostati u opoziciji.

„Sastav vlade ovisi o rezultatima, ali ni DPS, ni koalicija "Za budućnost Crne Gore" nisu promijenili narativ i opredjeljenja koja su ključna za njihov koalicioni kapacitet”, kaže Bešić.