Vijesti

Danas obilježavanje 28. godišnjice od pada enklave i zločina nad Bošnjacima Žepe

U Žepi će danas biti proučena tradicionalna Šehidska dova, a centralna manifestacija povodom obilježavanja 28. godišnjice pada Zaštićene zone UN-a Žepa i zločina na ovom području počet će u 11 sati.

Brojnim sadržajima i ove godine se obilježava Dan sjećanja na pad Zaštićene zone UN-a Žepa, a ovim povodom, 25. jula u haremu Alipašine džamije u Sarajevu proučen je Jasin komandantu Žepske brigade ARBiH Avdi Paliću i šehidima Mehmedu ef. Hajriću i Amiru Imamoviću, a u Šehidskom mezarju Kovači prvom predsjedniku RBiH Aliji Izetbegoviću i šehidu “Zlatnom ljiljanu” Sinanu Ćeski i bosanskim šehidima.

Jučer ujutru je krenula prva etapa Hoda slobode Kladanj-Źepa “Da se ne zaboravi i ne ponovi”. Učesnici Hoda slobode kretaće se pravcem Kladanj (Turalići) - Debelo Brdo - Nevačka - Džimrije - Stoborani, gdje su dočekani i prenoćili.

Danas je previđena etapa od Stoborana do Žepe.

Za danas je obezbijeđen prijevoz u 7.00 sati sa sljedećih lokacija: Dobroševići- Stup-Vjećnica -Žepa (prvi autobus), Sokolje-Vogošća-Vijećnica -Žepa (drugi autobus), Kakanj-Visoko-Ilijaš-Vogošća-Vijećnica-Žepa (treći autobus), Hadžići-Ilidža-Vijećnica-Žepa (četvrti autobus) i Goražde-Rogatica-Borike-Budeta-Žepa (peti autobus).

Program na platou Memorijalnog centra Žepa 1992-1995. danas počinje intoniranjem himne, učenjem Fatihe, polaganjem cvijeća i obraćanjem zvanica, a bit će nastavljen u džamiji Šehida Mehmed-ef. Hajrića mevludskim programom i zikrom, te obraćanjem reisu-l-uleme i Šehidskom dovom.

U 14.00 sati planirano je otvaranje Šehidskog spomen obilježja u Slapu, a cjelodnevni program biće završen u haremu žepske džamije u 20.30 sati dokumentarnim filmom Avde Huseinovića “Lica iz Bosne” o logorima za Bošnjake u Srbiji i Crnoj Gori 1992.-1995.

U haremu džamije Mehmed ef. Hajrić 2019. godine otvoren je Memorijalni centar u Žepi, gdje su ispisana imena 495 ubijenih Žepljaka tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992-1995, saopćeno je iz Organizacionog odbora obilježavanja 28. godišnjice pada Zaštićene zone UN "Žepa".

Trinaest dana nakon što su ušli u "zaštićenu zonu" UN-a Srebrenica, pripadnici Vojske RS, predvođeni osuđenim ratnim zločincem Ratkom Mladićem, ušli su u „zaštićenu zonu“ UN-a Žepa. Dva dana kasnije, zarobili su, a potom i ubili članove pregovaračkog tima, uključujući i Avdu Palića, komandanta odbrane Žepe. Osim njega, članovi tima bili su Mehmed ef. Hajrić i Amir Imamović.

Dio stanovnika Žepe spas je pokušao naći, prelaskom Drine, u Srbiji, a tamo su zatočeni u logore Mitrovo Polje i Šljivovica. Oni koji su ostali u Žepi autobusima su prebačeni do teritorije pod kontrolom Armije RBiH.

Pukovnik Avdo Palić je zarobljen i ubijen a njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz masovne grobnice u novembru 2001. godine ali nisu bili identificirani do augusta 2009. godine.

Na pregovorima o evakuaciji civila iz tzv. zaštićene zone Žepa, 27. jula 1995. godine, u ukrajinskom kampu UNPROFOR-a na Bokšanici kod Žepe, zajedno s Palićem, kukavički su zarobljeni i Hajrić i Imamović, članovi ratnog Predsjedništva Žepe. Njihova tijela ranije su identificirana i ukopana u haremu Ali-pašine džamije u Sarajevu.

Zarobljen je 27. jula 1995. godine, kada je išao na pregovore sa Ratkom Mladićem kako bi ženama, starcima, djeci, bolesnim i ranjenim obezbijedio siguran izlazak iz enklave Žepa koja je trebala biti zaštićena zona UN-a.

"Ja sam dužan pregovarati s zločincima sve dok ijedno dijete u Žepi može biti spašeno", posljednje su Avdine riječi pred odlazak na pregovore s kojih se nikada nije vratio.

Zarobio ga je zločinac Zdravko Tolimir i doveo na komandno mjesto kod balkanskog kasapina i zlotvora Ratka Mladića. Petnaest dana proveo je u Rogatici, gdje ga je ispitivao Ljubomir Beara, a nakon toga prebačen je u garnizonski vojni zatvor Vanekov mlin u Bijeljini. U noći 5. na 6. septembar 1995. godine izveo ga je Mladićev lični pratilac Dragomir Pećanac i od tada mu se gubi svaki trag.

Smatra se da je te noći mučki ubijen.