Veliku raspravu u javnosti izazvao je nacrt budžeta KS koji je usvojen tokom sedmice. Posebnu pažnju privukao je dio koji se odnosi na Univerzitet u Sarajevu. Naime, nacrtom je planirano da određeni fakulteti dobiju značajno uvećan budžet. Tako će neke članice UNSA-e dobiti povećanje više od miliona, a neke tek simbolično uvećanje ili čak ništa. Jedan od fakulteta za koji je planirano simbolično uvećanje budžeta od oko 100 hiljada KM je Fakultet zdravstvenih studija. Dekanesa Arzija Pašalić za Raport govori o tome da li su postaojali kriteriji pri raspodjeli budžeta te može li se govoriti o političkoj pozadini ovakvog plana raspodjele novca.
Kako je raspoređen budžet?
"Senat Univerziteta u Sarajevu i Upravni odbor donijeli su i usvojili metodologiju preraspodjele dodatnih sredstava iz Budžeta KS. Dakle, Upravni odbor je na svojoj sjednici 23.11.2022. godine donio odluku u kojoj se utvrđuje prijedlog dodatnih sredstava u budžetu KS. Mi smo se tada dogovorili da postoje određeni kriteriji za raspodjelu tih dodatnih sredstava. U tim kriterijima su prvo bili materijalni troškovi, onda osnovna plaća koja obuhvata troškove napredovanja na godišnjoj razini, kao i troškove odobrenih i realiziranih zapošljavanje. Na trećem mjestu su bili ugovorene usluge vezane za realizaciju nastavnog procesa", kazala je dekanesa.
Međutim, kako kaže, kada su dobili nacrt Budžete, uvidjeli su da ništa od toga nije bilo ispoštovano.
Bitni su studenti
"Mislim da su samo za dva ili tri fakulteta odobrena povećanja materijalnih troškova. Iz tog razloga sam reagirala. Mislim da će Senat donijeti određene zaključke i ispoštovati odluku Upravnog odbora. Prema Zakonu o visokom obrazovanju KS, Upravni odbor je taj koji na prijedlog Senata donosi kriterije o generalnom utrošku budžetskih sredstava. Najveći problem je to što su limiti organizacionih jedinica doneseni 2019. godine bez ikakvih kriterija.
Ja sam svake godine, svakom ministru obrazovanja KS, upućivala dopis u kojem sam naglašavala da zapravo ne postoje nikakvi kriteriji za dodjelu budžetskih sredstava. Vlada KS je godinama odobravala budžet bez ikakvih kriterija. Još uvijek na Univerzitetu nemamo nikakve kriterije za generalnu raspodjelu budžetskih sredstava iz KS", istaknula je Pašalić.
Dodaje, kako u obrazovanju ne smiju postojati prioriteti niti animozitet, jer jese radi o institucijama koje obrazuju mlade ljude.
"Moja glavna zamjerka je zašto te kriterije nismo donijeli. Nemam ništa protiv toga što su Elektrotehnički fakultet, Medicinski ili Ekonomski fakultet dobili budžetska sredstva. Naprotiv, ja to pozdravljam. Ali, to treba bude u reciprocitetu sa ostalim organizacionim jedinicama.
Ko je tu šta iskomunicirao i do koga je, nikome nije jasno. Nama su rekli iz Vlade KS da je to do Univerziteta, da Vlada KS nema ništa sa tim. Opet, na Univerzitetu kažu da to radi Vlada. Mi smo u jednom vakuumu u kojem se loptice prebacuje sa jednih na drugih, a trpe studenti. To je poenta priča", kazala je Pašalić.
Arzija Pašalić: Briga me za politički kontekst
Dodala je kako se ona kao dekanesa Fakulteta zdravstvenih studija bori za svoje studente i uposlenike.
"Fakulteti se ne mogu promatrati kroz dekane, mi smo tu da obrazujemo studente. Ali, ako nemamo materijalnu podršku, studenti neće imati vode, električne energije, grijanja... Ništa ne dovodim u politički kontekst. I iskreno, baš me briga za politički kontekst.
Želim da se borim za svoje studente i svoje uposlenike. Niti jedan student Fakultet zdravstvenih studija nije manje vrijedan od studenta Elektrotehničkog fakulteta. U tom svjetlu treba posmatrati ovu priču i tom svjetlu ću se boriti za budžet", zaključila je dekanesa Pašalić za Raport.