Usred krize koja se dodatno produbljuje, najviše rangirana delegacija UN-a koja je u posjeti Afganistanu otkako su talibani došli na vlast 2021. godine, sletjela je danas u Kabul, javlja BBC.
U zemlji u kojoj je ženama zabranjeno pohađanje univerziteta i srednjih škola, a zabranjeno im je zaposlenje na mnogim radnim mjestima, najveća svjetska humanitarna operacija sada je u opasnosti da propadne i da zaštiti one kojima je pomoć očajnički potrebna.
Delegacija UN-a: Dobili zadatak
I to se dešava u najsurovijim predjelima zemlje, u periodu kada glad i promrzline kucaju na vrata.
Generalni sekretar UN-a poslao je u Afganistan svoju zamjenicu Aminu Mohammad, najviše rangiranu žensku osobu u UN-u, sa timom koji uključuje i šeficu UN Women, Simu Bahous.
Tim je dobio zadatak da razgovara s visokim talibanskim vođama na najvišem mogućem nivou o poništavanju ograničenja, uključujući najnoviju zabranu za humanitarne radnice, za koju je sada očigledno da ugrožava hitne humanitarne operacije spašavanja života.
"Ljudi se smrzavaju i vrijeme ističe", naglašava Ramiz Alakbarov, UN-ov humanitarni koordinator u Afganistanu u izjavi u kojoj se naglašava da je realna kriza na terenu apsolutno očigledna svima.
Alakbarov je objasnio da se hitno moraju izgraditi skloništa, "ali u ovom konzervativnom društvu, ako nemamo humanitarne radnice koje bi razgovarale sa ženama u porodicama, ne možemo raditi ovaj posao."
Ne samo da su Ujedinjene nacije poslale visoku delegaciju, već tu delegaciju vode žene sa višedecenijskim iskustvom.
Česte kritike
"Ako su žene u prostoriji, veća je šansa da će se voditi neizbježni razgovori o ženama", rekao je jedan službenik UN-a.
On je često prisutan na razgovorima s talibanima u naporima da se pomire zahtjevi talibanske vlade s međunarodnim normama o ljudskim pravima.
Često je bilo kritika da strane delegacije redovno šalju timove u kojima su isključivo muškarci, a takav pristup upravo podilazi konzervativnim talibanskim pogledima na svijet.
Vijeće sigurnosti UN-a nedavno je, čak i iznenađujuće, jednoglasno osudilo "sve veću eroziju poštivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda u Afganistanu."
Prvi zvaničnik talibana koji se susreo s gostujućom delegacijom u Kabulu bio je vršilac dužnosti ministra vanjskih poslova Amir Khan Muttaqi.
Na društvenim mrežama, njegov glasnogovornik je rekao da je sastanak počeo tako što je ministar izrazio nadu da će "delegacija svijetu prikazati pravu sliku o Afganistanu".
Također je ponovio argument talibana da odsustvo međunarodnog priznanja njihove vladavine, zajedno sa sankcijama, ometa njihovu sposobnost da efikasno vladaju.