Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini smatra da je korištenje Bonskih ovlasti krajnja mjera, također i protiv nezakonitih radnji, te poručuju da je opsežna međunarodna supervizija načelno nespojiva sa članstvom u EU čemu Bosna i Hercegovina teži.
"Građani Bosne i Hercegovine zaslužuju nesmetano provođenje izbora uz više integriteta i transparentnosti, kao i brzo formiranje zakonodavne i izvršne vlasti na svim razinama nakon izbora 2. oktobra", navodi se u saopćenju Delegacije U u BiH.
Evropska unija, dodaje se, duboko žali zbog toga što političke stranke nisu uspjele da se dogovore o usvajanju mjera koje bi osigurale integritet i transparentnost izbornog procesa u Bosni i Hercegovini.
"Za rezultat imamo današnju odluku visokog predstavnika Schmidta", naglašava se u saopćejnu.
Iz Delegacije EU u BiH podsjećaju da je Evropsko vijeće nedavno jasno izrazilo stav da je Evropska unija spremna prihvatiti Bosnu i Hercegovinu kao kandidatsku državu.
"Očekujemo da relevantni domaći akteri u BiH preuzmu liderstvo i odgovornost za reforme u skladu sa 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU", poručuju iz Delegacije EU u BiH.