Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić naglasio je da je Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih, koji je usvojen večeras u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, od iznimne važnosti za ekonomski napredak i zadržavanje mladih ljudi u zemlji.
Taj zakon nije dobio potrebnu podršku na prvoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije BiH u julu ove godine i bio je vraćen na ponovno usvajanje Vladi Federacije, nakon čega je ponovno pušten u parlamentarnu proceduru.
- Trenutno, prema statističkim podacima, na evidencijama Zavoda i službi za zapošljavanje u Federaciji BiH nalazi se nešto više od 260.000 nezaposlenih osoba, no stvarno stanje pokazuje da samo jedna trećina, otprilike 70.000 ljudi, aktivno traži posao. Preostale dvije trećine su neaktivni tražioci posla koji su na evidencijama uglavnom zbog ostvarivanja prava na zdravstveno osiguranje ili drugih socijalnih davanja, ne i u stvarnoj potrazi za poslom jer već negdje rade, vani ili u državi - kazao je Delić.
Izrazio je nadu da će na taj način utjecati upravo i na smanjenje takvih radnih angažmana koji podrazumijevaju rad bez ugovora što nije dobro ni za radnike koji na taj način nemaju nikakve sigurnosti, niti za penzijsko - invalidski sistem koji se crpi, a nema adekvatnog prihoda od poreza i doprinosa.
- To je poseban problem s kojim se moramo izboriti jer nećemo imati održiv penzioni sistem ukoliko se nastavi ovaj trend pada zaposlenosti i istovremenog povećanja broja korisnika penzija. Na koncu, nećemo bez aktivnog zapošljavanja nećemo imati održiv sistem uopće - kazao je Delić.
Usvajanjem ovog zakona Federacija BiH će po prvi put imati tačne podatke o nezaposlenima i stvarnoj raspoloživosti radne snage, kao što je već učinjeno u Republici Srpskoj, gdje prema njihovim evidencijama ima svega 56.000 nezaposlenih.
Ovaj zakon omogućit će i preciznije sagledavanje stvarnih potreba tržišta rada i unaprjeđenje politika i programa održivog zapošljavanja u Federaciji BiH.
Zakon je u uskoj vezi i sa donošenjem Izmjena i dopuna Zakona o zapošljavanju stranaca obzirom da neadekvatne evidencije onemogućavaju stvarni uvid u raspoloživost radne snage koja je posebno deficitarna u uslužnim, proizvodnim i prerađivačkim djelatnostima kojima, prema dostupnim informacijama, fali između 20.000 i 30.000 radnika kojih suštinski nema, iako se na evidencijama pokazuje drugačije stanje.
- Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predlaže izmjene Zakona o zapošljavanju stranaca kako bi se ubrzale procedure za uvoz radne snage u okviru postojećih kvota. Ove izmjene ne potiču masovni uvoz radnika, već omogućavaju privrednicima, posebno u građevinarstvu, proizvodnji i uslužnim djelatnostima, da dobiju radnike u sezoni kada su im najpotrebniji. Trenutne dugotrajne procedure često dovode do toga da radnici stignu tek nakon što sezona završi, što ugrožava poslovanje proizvodne kapacitete domaće privrede - pojasnio je Delić.
Naime, izmjene zakona o zapošljavanju stranaca odnose se na obavezu kantonalnih službi za zapošljavanje da u roku od 30 dana izdaju rješenje o radnoj dozvoli, dok Federalno ministarstvo mora završiti proceduru unutar 90 dana. Novina je i izuzetak kod radnih dozvola za deficitarna zanimanja, koja su definirana odlukom Federalnog zavoda za zapošljavanje na osnovu potreba tržišta rada. Ova zanimanja neće biti podložna provjeri evidencija nezaposlenih prilikom izdavanja dozvola, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.