Krajnje desničarka stranka, Alternativa za Njemačku (AfD), nominirala je u subotu čelnicu stranke Alice Weidel kao glavnu kandidatkinju za nadolazeće izbore.
To je prvi put da je antiimigracijska, euroskeptična stranka nominirala kandidata za kancelara.
Izvršni odbor i regionalni stranački čelnici složili su se na sastanku u Berlinu da Weidel bude glavna stranačka kandidatkinja, prenosi HRT.
Veliki dan za stranku
"Danas je veliki dan za stranku i veliki dan za Njemačku", rekla je Alice Weidel na zajedničkoj konferenciji za novinare s potpredsjednikom stranke Tinom Chrupallom.
Ovo je prvi put u gotovo 12 godina da AfD imenuje kandidata za kancelara.
Sama Weidel objasnila je odluku tvrdnjom da njena stranka ima pravo na vlast, pozivajući se na ocjene anketa.
AfD, koji je osnovan 2013. i prvi put ušao u parlament 2017., trenutno ima između 18 i 19 posto glasova, što ga stavlja na drugo mjesto iza konzervativnog bloka CDU/CSU s 32 do 33 posto.
Vladajuća Socijaldemokratska stranka (SPD) kancelara Olafa Scholza trenutno ima oko 18 posto glasova.
Međutim, Scholzova trostranačka koalicija raspala se početkom novembra nakon što je kancelar otpustio bivšeg ministra finansija Christiana Lindnera (Slobodna demokratska stranka) nakon mjeseci sporova oko ekonomske politike i budžeta za 2025.
Kancelar je najavio planove za održavanje glasanja o povjerenju krajem ovog mjeseca, za koje se očekuje da će dovesti do prijevremenih izbora 23. februara iduće godine.
Weidel (45) od juna 2022. je na čelu AfD-a. Od oktobra 2017. obavlja dužnost šefice kluba AfD-a u Bundestagu.
Ima doktorat iz ekonomije. U kasnim 2000-ima radila je u Bank of China i živjela u Kini šest godina gdje je naučila govoriti mandarinski.
Doktorska teza
Nakon toga je napisala doktorsku tezu o budućnosti kineskog penzijskog sistema, pisao je ranije DW.
Weidel je obožavateljica Margaret Thatcher, britanske premijerke od 1979. do 1990.
Govoreći o Thatcher u intervjuu za tabloid Bild, rekla je:
"Impresionirana sam njenom biografijom, njenim plivanjem protiv plime čak i kad stvari postanu neugodne ."
Thatcher je bila poznata kao "željezna lady" jer se držala svoje neoliberalne ekonomske linije suočena sa značajnim otporom.
Zalagala se za niske poreze, smanjenje socijalne pomoći i privatizaciju. To je program koji se sviđa Weidelu, bivšoj savjetnici za menadžment.
"Thatcher je preuzela Britaniju kada je zemlja bila ekonomski u padu i vratila ju je na pravi put", rekla je u istom intervjuu.