mališani

‘Digitalne cucle’ smiruju napade bijesa, ali imaju destruktivne posljedice

Izljevi bijesa dio su odrastanja. Međutim, način na koji se reguliraju frustracije može utjecati na dječiji emocionalni razvoj. Istraživači mađarskog Univerziteta Eötvös Loránd i kanadskog Université de Sherbrooke odlučili su provjeriti kako smirivanje djece digitalnim uređajima kao "digitalnim dudama" za izbjegavanje ili upravljanje napadima bijesa dugoročno utječe na njihovu vještinu samokontrole. Nalazi studije, objavljeni u časopisu Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry, pokazuju da djeca koja rutinski dobivaju digitalne uređaje prilikom napada bijesa kasnije teže reguliraju svoje emocije.

Više uređaja, manje kontrole

Tableti i pametni telefoni sve se češće koriste kako bi se djecu primirilo i skrenulo njihovu pažnju. Djeca su fascinirana digitalnim sadržajem pa je to jednostavan i kratkotrajno vrlo učinkovit način za zaustavljanje napada bijesa, kažu istraživači. No, što je s dugoročnim posljedicama nutkanja djece tim "digitalnim cuclama"?

Što se češće roditelji koriste digitalnom regulacijom emocija, to djeca pokazuju slabije vještine upravljanja ljutnjom i frustracijom, pokazalo je istraživanje koje je dječije ponašanje pratilo punih godinu dana. Štaviše, što su više u rukama imale digitalne uređaje, djeca su bivala sve manje sklona samokontroli svog ponašanja.

Nove metode obuke

"Izljevi bijesa ne mogu se izliječiti digitalnim uređajima. Djeca moraju naučiti kako sama upravljati svojim negativnim emocijama. Tokom tog procesa učenja potrebna im je pomoć roditelja, a ne digitalnih uređaja", upozoravaju istraživači, piše bug.hr.

Ne čudi što roditelji češće primjenjuju digitalnu regulaciju emocija ako njihovo dijete ima problema s kontrolom emocija, ali ova strategija može dovesti do eskalacije postojećeg problema, kažu istraživači. "Roditelji ne bi trebali izbjegavati situacije koje bi dijete mogle frustrirati nego ih podučiti kako da se suoče s njima, prepoznaju svoje emocije i nose se s njima."

Na temelju rezultata ovog istraživanja mogle bi se, kažu, razviti nove metode obuke i savjetovanja za roditelje. Ako se poveća svijest ljudi o tome da su digitalni uređaji neprikladni alati za liječenje napada bijesa, mentalno zdravlje i dobrobit djece će profitirati, zaključuju istraživači.