Još prije tridesetak godina bilo je nemoguće zamisliti partnera na porođaju. Tata je čekao u čekaonici ili u lokalnom kafiću i došao kada je sve bilo gotovo. Otada se, međutim, mnogo toga promijenilo. Danas je normalno da želi biti sa ženom tokom porođaja, ali s tim je porastao i pritisak na partnera da to mora učiniti. Ali, mora li partner uvijek biti sa ženom koja rađa?
Puno je razloga koji govore za i protiv te odluke. Zato je od presudne važnosti da budući roditelji potpuno otvoreno razgovaraju o svojim potrebama, željama i strahovima. Mnoge se nepoznanice i dileme mogu razriješiti na vrijeme i to razgovorom.
Na taj će način svi biti zadovoljni, žena će dobiti odgovarajuću podršku na porođaju, a partner priliku da sam odluči je li spreman tako nešto doživjeti ili je bolje da nema to potencijalno traumatično iskustvo.
Što je pozitivno u tome da je partner sa ženom u rađaonici:
- Zajedno su prisutni u trenucima rođenja njihovog djeteta i zajedno postaju roditelji. Trenutak rođenja djeteta mnogima je daleko najljepši i najemotivniji trenutak u životu. Kad partneri zajedno dožive taj trenutak to ih silno povezuje i jača njihovu vezu.
- Prisutnost partnera može biti vrlo smirujuća za rodilju i ublažiti joj strah u slučaju komplikacija.
- Partner može masirati ženu i pomagati joj dok se kreće ili premješta u razne položaje.
- Partner može biti posrednik između majke i medicinskog osoblja.
Razlozi protiv prisutnosti partnera na porođaju:
- Neke tate nisu podrška svojim partnericama. Posebno tate koji u jednoj ruci drže kameru i s druge strane stalno zadirkuju partnericu ili govore stvari koje je razdražuju.
- Za muškarce s kratkim fitiljem najbolje je da čekaju vani. Treba li žena tokom rađanja misliti i na partnera, tada se ne može koncentrirati na porođaj i ono što se zaista događa.
- Parovi se plaše da bi iskustvo porođaja moglo biti traumatično i utjecati na intimnost između partnera. Taj strah može biti opravdan ako muškarac inače teško podnosi stresne situacije prilikom ozljeda ili je osjetljiv.
Koje su alternative:
- Prisiljavati partnera da bude prisutan na porođaju samo zato što se to podrazumijeva svakako nije dobro. Partner će vam u porođajnoj sali biti pomoć samo ako točno zna koja je njegova uloga i ako nije prisiljen na to. Dogovorite prije koji dio porođaja partner zaista želi doživjeti, a u kojim situacijama bi želio izaći.
- Možda partner želi još jednu osobu koja bi bila na raspolaganju kao pratnja. To nije loše rješenje jer se po potrebi mogu izmjenjivati, a žena neće ostati sama ako prva pratnja zakaže.