Vijesti

Đukanović: Priznanje Majkama Srebrenice za herojsku misiju

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović primio je predstavnice udruženja „Pokret Majke enklava Srebrenice i Žepe“, koje borave u Crnoj Gori.

Do susreta je došlo kada je u Skupštini Crne Gore u toku rasprava o razrješenju ministra pravde Vladimira Leposavića, zbog njegovog negiranja genocida u Srebrenici.

Zločin u Srebrenici Međunarodni sud pravde u Hagu označio je 2007. godine kao djelo genocida, u kojem je u julu 1995. godine pobijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka iz tadašnje enklave pod zaštitom Ujedinjenih nacija na istoku BiH.

Zločin su počinile snage Vojske Republike Srpske na čijem je čelu bio Ratko Mladić, koji je 8. juna pravosnažno, pred Sudom Ujedinjenih nacija u Hagu, osuđen na doživotnu robiju.

Kako je navedeno u saopštenju, Đukanović je dao punu podršku aktivnostima ove organizacije koja ima izuzetno važnu ulogu u čuvanju sjećanja na žrtve genocida, ali i za ozbiljnu misiju u nastojanjima da se zločin nikad ne ponovi.

Odajući priznanje za herojski važan posao sa posebnom moralnom težinom, Đukanović je kazao da Majke Srebrenice svojom misijom razborito i bez mržnje pozivaju za odgovoran odnos prema budućnosti:

“Predsjednik je zaključio da je Crna Gora bila i biće garant opstajanja najvrijednijih temeljnih civilizacijskih vrijednosti i njihove zaštite”.

Predsjednica Udruženja Munira Subašić zahvalila je Predsjedniku Crne Gore za poruku koju je uputio povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici, iskazujući nadu da će ga i drugi poput Crne Gore nedvosmisleno osuditi. Predstavnice Udruženja su iskazale zabrinutost zbog ponovnog oživljavanja politika koje su dovele i do rata u Bosni i Hercegovini.

“Pravda nosi vrijednost da se zločin kažnjava, ali je istovremeno neophodno shvatiti da je suočavanje sa istinom i odgovornošću, jedini put u budućnost, a negiranje je put u ambis, poručile su majke Srebrenice”, kaže se u saopštenju iz Đukanovićevog kabineta.

Predstavnice Udruženja čestitale su Đukanoviću “na hrabroj i postojanoj borbi za dobro Crne Gore i afirmaciji vrijednosti suživota, mira i tolerancije uz poziv da prilikom naredne posjete Potočarima bude njihov gost”.

Poslanici Skupštine Crne Gore raspravljaju u srijedu, 16. juna, o razrješenju ministra pravde, manjinskih i ljudskih prava Vladimira Leposavića, zbog toga što je negirao genocid u Srebrenici, kao i zbog osporavanja legitimiteta Suda za ratne zločine u Hagu i Međunarodnog suda pravde.