Muhamed Yunus je promijenio razvojnu pomoć mikrokreditom. Sada dobitnik Nobelove nagrade ide u zatvor u Bangladešu - njegove pristalice kažu da je suđenje politički motivisano.
Sud u Bangladešu dobitnika Nobelove nagrade Muhammada Yunusa osudio je na šest mjeseci zatvora zbog kršenja zakona o radu. Ovo je saopštio državni tužilac.
Tri zaposlenika Grameen Telecoma, kompanije koju je osnovao, također su proglašena krivim i bit će osuđena na šest mjeseci zatvora. Navodno, osuđenici nisu uspjeli osnovati socijalni fond za zaposlene u kompaniji.
Yunus je bio prisutan u sudnici i pušten je uz kauciju. Sud je dao odbrani 30 dana za podnošenje žalbe.
83-godišnji Yunus i njegova Grameen banka dobili su Nobelovu nagradu za mir 2006. godine. Oni su izvukli milione ljudi iz siromaštva dajući zajmove manje od 100 dolara, posebno ženama. U idealnom slučaju, žene bi trebale pokrenuti vlastiti posao i postati finansijski neovisne. Ideja je promijenila razvojnu pomoć.
Vlada premijera Sheikh Hasine započela je seriju istraga o Yunusu nakon dolaska na vlast 2008. Godinu ranije, Yunus je najavio da će osnovati političku stranku, ali ovaj plan nije proveo u djelo.
Nobelovac se trenutno suočava s nizom drugih optužbi za navodnu korupciju i pronevjeru sredstava. U augustu je više od 170 svjetskih lidera i nobelovaca u otvorenom pismu pozvalo premijerku Hasinu da zaustavi sve pravne postupke protiv Yunusa.
Premijerka Hasina optužuje Yunusa da “siše krv iz siromašnih”. Grupe za ljudska prava su, međutim, optužile vladu da cilja na političke disidente uoči važnih izbora: na izborima 7. januara, Hasina će tražiti svoj četvrti od pet uzastopnih mandata.
Khaja Tanvir, jedan od Yunusovih advokata, izjavio je da je trenutni slučaj politički motivisan i da ima za cilj uznemiravanje Yunusa. Njegove pristalice također tvrde da vlada pokušava da ga diskredituje. Vlada Bangladeša je negirala optužbe.