Prilikom pokretanja računara s Windowsima mnoge je na poslovnim računarima danas dočekalo upozorenje o problemima na plavoj pozadini ekrana. Taj fenomen poznat je kao Blue Screen of Death (BSoD), odnosno plavi ekran smrti, koji se na računarima koji rade na Windowsima pojavljuje decenijama. BSoD prikazuje se u slučajevima kada se pojave ozbiljni problemi s Windowsima zbog kojih se računar neočekivano mora ugasiti ili ponovo pokrenuti. U ovom slučaju, kako su objasnili sigurnosni stručnjaci, računari obuhvaćeni problemom nisu se mogli pokrenuti, već su se konstantno restartali, pa rad na njima nije bio moguć.
Do prikaza plavog ekrana smrti može doći iz hardverskih, ali i softverskih razloga, a BSoD je na lilnim računarima prisutan još od testne verzije Windowsa 1.0., dok je šira javnost taj pojam upoznala 1998. godine prilikom predstavljanja nove verzije Windowsa.
Sredinom aprila te godine Microsoft je najavljivao Windows 98, verziju svog računarskog operativnog sistema koja još nije bila dovršena. Prezentaciji je prisustvovao i tadašnji CEO firme Bill Gates te njegov asistent Chris Capossela. On je pred brojnim auditorijem htio demonstrirati opciju podrške za plug and play, odnosno jednostavno i brzo povezivanje vanjskih uređaja s računarima. Tokom demonstracije povezao je skener s računarom te je PC trebao automatski prepoznati novi uređaj.
No umjesto brzog prepoznavanja uređaja na ekranu se prikazao plavi ekran smrti. Jasno je kako Gatesu i Caposseli nije bilo ugodno, no nasmijali su se, a publika je cijelu situaciju popratila aplauzom. Gates se izvukao rekavši kako je ta greška sigurno razlog zbog kojeg još ne isporučuju Windowse 98. Oni malo stariji sigurno se dobro sjećaju te legendarne scene i situacije koje se mediji, ali i korisnici, često prisjećaju svaki put kada se pojave neki problemi s Windowsima, poput današnjeg.
Na posljednjim verzijama Windowsa plavi ekran smrti nije tako učestala pojava, no povremeno se zna pojaviti u slučajevima većih problema s radom računara.