Agresivna retorika

Dodik poziva ‘obične’ službenike da napuste institucije BiH, a grčevito čuva fotelje Košarca, Amidžića, Špirića…

Prema prošlogodišnjim podacima Porezne uprave FBiH u Federaciji BiH s područja Republike Srpske radi 8.387 osoba
Milorad Dodik sastanak u Konjicu Trojka Dragan Čović

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i SNSD-a , sudeći prema njegovoj retorici i zakonskim rješenjima u Narodnoj skupštini RS, očekuje da  građani iz RS zaposleni u Federaciji BiH, prvenstveno službenici u institucijama BiH, poslušaju njegov poziv da napuste posao i vrate se u manji bh. entitet. 

Dodik je u javnim istupima proteklih dana za  zaposlene u institucijama BiH iz RS čak kazao da "oni nisu nikakvi eksperti nego su tamo zbog kvote Srba".

Obećao je Dodik da bi svi koji bi napustili posao u nekoj od institucija BiH "dobili istu plaću i posao u RS". 

Nema garancija

Naravno da nema nikakvih garancija za ovakva Dodikova „lupetanja“ i da njega nije briga što bi ugrozio egzistenciju nekoliko hiljada porodica.

Prema prošlogodišnjim podacima Porezne uprave FBiH u Federaciji BiH s područja Republike Srpske, radi 8.387 osoba.

Većina tih zaposlenika radi u nekoj od institucija Bosne i Hercegovine, imaju solidne i redovne plaće i niz drugih benefita koje sa sobom nosi državna služba. 

Sada su svi oni pod prijetnjom da ukoliko ih Dodik i SNSD pozovu, da moraju napustiti posao.

Neki od opozicionih političara iz RS u Parlamentu BiH već su upozorili zaposlenike iz RS da ne nasjedaju na obećanja da će dobiti posao u RS i da ostanu na svojim radnim mjestima. 

Agresivna Dodikova retorika i namjera da i izmjenama zakona i sankcijama primora građane iz RS "na radu" u institucijama BiH na poslušnost i provedbu njegovih naredbi, ne nudi pojašnjenje onima koji bi eventualno poslušali njegov poziv.

A tu je i pitanje zašto posao u državnim institucijama prvo ne napuste Staša Košarac i Srđan Amidžić, SNSD-ovi ministri u Vijeću ministara BiH?

Košarac: Ne pomišlja da odstupi

Naime, njima dvojici je Predstavnički dom PSBiH, ovlašteno tijelo za njihovu smjenu, izglasao nepovjerenje, odnosno razriješio ih dužnosti s ministarskih pozicija.

Međutim, i njih dvojica i Dodik i čitav SNSD se grčevito bore da te dobro plaćene funkcije i zadrže, pa već najavljuju blokadu Doma naroda kako oni ne bi bili smijenjeni. 

Neka posao napuste prvo Košarac i Amidžić 

Ako Dodik već ide u formiranje paralelnih institucija u RS, koje i nazivom i ulogom odgovoraju onima na nivou države, bez obzira što nema šanse da one zažive, zašto ne formira neku instituciju koja bi imala ulogu poput Vijeća ministara, pa neka u njih smjesti Košarca i Amidžića, kao primjere svim onim službenicima iz RS koje namjerava da pozove da napuste posao u institucijama BiH? 

Ista je situacija i sa Nikolom Špirićem, predsjedavajućim Doma naroda PSBiH kojeg ne podržava većina delegata u tom domu.

Međutim, on uz pomoć HDZ-a i najavljene blokade svojih stranačkih kolega u tom Domu opstaje na funkciji predsjedavajućeg.

Špirić: U pomoć pritekao HDZ

Špirić bi i nakon smjene s te pozicije ostao delegat u Domu, ali bi izgubio značajne benefite koje sa sobom nosi funkcija. 

No, uprkos drastičnim Dodikovim najavama o mnogim radikalnim potezima on ne najavljuje ostavke svojih ministara i njihovo napuštanje pozicija.

On bi bez posla ostavio hiljade "običnih" ljudi, dok bi njegovi funkcioneri i dalje naplaćivali hiljade maraka mjesečno od njima "mrske BiH“.

Jer, razlika u nedolasku na posao nekog ministra i službenika je ogromna. Ministar neće dobiti otkaz, a službenik hoće. 

Obezbijedili i sebe i djecu 

Zna se da Dodik ostavljanje svojih kadrova u državnim foteljama pravda "zaštitom interesa RS“, što nije tačno, jer bi interese RS u Vijeću minsitara BiH zastupali i kadrovi sadašnje opozicije iz RS u PSBiH, koji bi mogli ući u vlast i ne opstruiraju rad institucija BiH. 

Zato, svi oni koji se premišljaju oko Dodikovih poziva koji bi mogli uslijediti vrlo brzo, trebaju reći SNSD-ovim funkcionerima  da im prvo oni predoče dokaze da su napustili dobro plaćene pozicije, da bi takve pozive uopće i saslušali.

Dodik: Nova "lupetanja"

Na koncu, sve kad bi SNSD-ovi dobro uhljebljeni kadrovi i napustili fotelje, oni su se dovoljno finansijski obezbijedili da ni njima, ni njihovoj djeci do kraja života posao i ne treba. 

Ali, zato im treba podrška hiljada zaposlenih u institucijama BiH koji bi napuštanjem posla ugrozili svoju i egzistenciju svoje djece, a sve kako bi Dodik i njemu bliski kadrovi sačuvali svoje bogatstvo.