Milorad Dodik, aktualni predsjednik Republike Srpske, zatražio je da se pripremi set novih izmjena postojećih zakona, kojim bi se reguliralo sprečavanje širenja lažnih vijesti i govora mržnje. Također, novim izmjenama bi se kleveta vratila u Krivični zakon.
On je ovaj zakon najavio još od izmišljena afere na Face TV-u, kada su optužili Senada Hadžifejzovića da je pozivao na njegovo ubistvo. I u govoru pred NSRS kada je preuzimao mandat, Dodik je najavio ovaj, kao i druge drastične zakone.
Set novih izmjena bi obuhvatao Zakon o sprečavanju širenja lažnih vijesti, Zakon o sprečavanju jezika mržnje te izmjene i dopune Krivičnog zakona sa uvođenjem klevete i uvrede u zakon kao krivičnog djela te proširenje krivičnih djela protiv ustavnog poretka.
Ovo podržavaju samo Dodikovi ljudi
Naravno, nije dugo trebalo da ovu Dodikovu odluku podrže njegovi poltroni. Savjetnik predsjednika RS, pravnik, bivši predsjednik VSTV-a BiH, Milan Tegeltija, najavio je da će učestvovati u izradi ovog zakona.
Kazao je kako može garantirati da niko za drugačije mišljenje ili kritiku, neće biti krivično gonjen. Pozvao je medijsku zajednicu, na panelu o ovoj temi i da se uključi u izradu zakona.
"Zakon će biti usvojen, bolje sa vama nego bez vas", kazao je Tegeltija.
Na svom zvaničnom Twitter nalogu se oglasila i Dušanka Majkić, bivša delegatkinja u Domu naroda Parlamenta BiH. I nravno podržala je šefa tvrdeći kako je tobože ovo jedino rješenje.
"Jedini način da se zaustavi neustavno djelovanje predstavnika RS u institucijama BiH je donošenje zakona. Zakona kojim bi se sankcionisali srpski predstavnici ako djeluju suprotno stavovima Vlade RS i NSRS. Neka onda opozicija proba trgovati interesima RS", kazala je Majkić.
Kako je nekada bilo?
Dakle, narodno rečeno niko ne smije misliti drugačije od Milorada Dodika.
No, podsjetimo se na jednu bitnu činjenicu. Naša zemlja je nakon rata prednjačila među zemljama bivše Jugoslavije po dekriminalizaciji klevete. Tada je umjesto dotadašnjeg krivičnog djela, kleveta postala prekršaj. Novinari više nisu strahovali da će otići u zatvor zbog presuđene klevete.
No, prema svemu sudeći situacija bi se uskoro mogla promijeniti. Najave za izmjene ovog zakona izazvale su mnogobrojne reakcije. Mnoge novinare i stručnjake u našoj zemlji ova vijest je zabrinula. Razgovarali smo sa nekoliko stručnjaka i novinara o tome šta mediji mogu očekivati u narednom periodu. Svi su saglasni u jednoj stvari, a to je da je ovo samo oblik ograničavanja slobode za nezavisne medije po uzoru na autoritarne režime.
Naše sagovornike smo pitali kakva je budućnost medijima u ovim okolnostima te čemu ovo vodi našu zemlju.
Predsjednik banjalučkog Kluba novinara BiH Siniša Vukelić za Raport je kazao da ovo predstavlja realnu opasnost za sve medije.
Šta kaže struka?
"Novinarska zajednica u RS opravdano strahuje da će to biti iskorišteno kao mehanizam gušenja slobode govora. Kao i gušenje novinarskih sloboda te gušenje preostalog malog broja nezavisnih medija u RS. Taj zakon se u paketu donosi sa još tri ili četiri zakona. Sve to zajedno govori da se sve sistemski pravi kako bi se ugušili mediji. Želi da se potakne autocenzura. Vrlo teško pisati kada znate da vam nad glavom visi mogućnost da završite u zatvoru na nekoliko godina. Novinarska zajednica je oštro protiv toga. To će biti korak unazad. Ovo je pokušaj da se potpuno slomi novinarsko pero u RS", kazao je Vukelić.
Dodao je kako trenutno na području manjeg bh. entiteta postoji vrlo mali broj medija koji otvoreno i kritički pišu o situaciji u RS.
" Vladajuća koalicija od 2006. godine sve do danas je pokupovala elektronske medije. Stavila pod kontrolu javni servis. Zaista je teška situacija. Suočavamo se svakodnevno sa prijetnjama, sa omalovažavanjem, vrijeđanjem...", kazao je Vukelić za Raport.
Glavna i odgovorna urednica Nezavisnih novina, Sandra Gojković-Arbutina za naš portal je kazala kako se uveliko priča o tim zakonima, ali da je to sve još uvijek samo u formi inicijative.
"Mi još uvijek nismo vidjeli te zakone. Nadam se da do tih izmjena neće doći. Iskrena da bude, ne vidim razloga za donošenje takvih zakona. Mi već imamo samoregulatorne okvire. To je Vijeće za štampu i online medije BiH. Imamo dobre zakone. Ne vidim razlog zašto bi sada donosili neke nove", kazala je Gojković-Arbutina.
Hitna procedura
Dodala je kako ne zna šta je cilj tih zakona, ali i da ne vidim dobru namjeru u tome.
"Nema tu dobre namjere. Ovo je samo da se spriječi bilo kakva kritika u javnom prostoru. Mi imamo zakone koji regulišu i klevetu i lažne vijesti. Ne vidim apsolutno razloge zašto se to pokrenulo. Pogotovo, zato što se radi o hitnom postupku. Ako je namjera da se donese mora da bude u redovnoj proceduri i u javnim raspravama. Cijela javnost treba da kaže svoje mišljenje. Ono što mene najviše zabrinjava je taj hitni postupak", zaključila je urednica Nezavisnih novina.
Aleksandar Trifunović, glavni urednik portala BUKA kazao je u razgovoru za Raport da je javni servis RTRS pod potpunom kontrolom godinama unazad.
Dodik ima podršku RTRS-a
"Ima dosta zanimljivih faktora. Međutim, najzanimljivije je da Milorad Dodik praktično potpuno kontroliše medijski prostor. Javni servis RTRS je pod potpunom kontrolom skoro već 20 godine. Mnogo više nego što on obnaša vlast. To kažem zato što je insistiranje iz Međunarodne zajednice da je javni servis demokratiziran dok je Milorad Dodik bio opozicija. Dodik je imao podršku i dok je bio opozicija i kada je došao na vlast. To nije prekinuto više od 20 godina. Javni servis je u jednom trenutku bio medij sa najviše kazni Regulatorne agencije za komunikaciju", kazao je Trifunović.
Dodao je kako mu nije jasno zašto je potrebno uvoditi zakon koji će zapravo da ušutka i to malo medija koji kritikuju Milorada Dodika i vlast u RS.
"Nema dileme nikakvih, to se radi samo zbog toga. Jučer je političarka iz Srbije onako u iskrenosti rekla da bi trebalo uvesti zakon da svako ko kritikuje Aleksandra Vučića treba da ide u zatvor. To je najplastičnije objašnjeno šta zapravo Milorad Dodik želi. Da uvede takvu vrstu zakona koji će svako ko njega kritikuje završiti u zatvoru. Bahat nastup Milana Tegeltije ne treba ni komentirati. On je bar elementarno morao da savlada koji bi to bio korak unazad. Povratak u davna vremena. Bit će katastrofa ako se ovaj zakon usvoji. Bit će onemogućeno da mediji rade svoj posao", zaključio je Trifunović za Raport.