Para vrti...

Dodikova ‘ekonomska diplomatija’ je pobijedila u Budimpešti. Mađarska se zbog koristi svrstala na pogrešnu stranu historije

Mađarska je danas ozvaničila svoj stav prema Rezoluciji o genocidu u Srebrenci - glasat će protiv.

Saopćio je to šef diplomatije Mađarske Peter Szijjarto u Budimpešti nakon sastanka sa predsjednikom entiteta RS Miloradom Dodikom.

Bilo je to i očekivano s obzirom na poznate dobre i čvrste veze desničarske vlasti u Mađarskoj sa režimom Milorada Dodika.

No, zbližavanje Dodika i Viktora Orbana nije se desilo samo zbog sličnih desničarskih, konzervativnih političkih stavova, euroskepticizma i tvrdog nacionalizma - prevagnuo je ekonomski interes.

Mađarska koju vodi Orban prepoznala je potencijale koje ima ovaj region pa je tražila meko tlo za realizaciju projekata koje može dobiti jeftino, a iz kojih je koristi višestruko veća.

Politička situacija u kojoj se nalazi RS i Milorad Dodik idealna je prilika. U trenutku kada se ovaj entitet suočava sa brojnim sankcijama, ekonomskim deficitom, rupama u budžetu, Miloradu Dodiku treba neko ko će investirati, pa makar i u korist štete po entitet koji vodi.

Mađari su se savršeno uklopili.

Dodik je Orbanovoj vladi dao i želi dati brojne resurse kao što je zemlja u Trebinju za izgradnju ogromnih solarnih panela. Mađarska će plaćati mizernu rentu, a izvlačit će milione eura od struje koju proizvede u BiH.

I to nije jedini projekt.

Naravno, takve mogućnosti Orban ne želi propustiti pa je odluka da se ne glasa za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici cijena koju će platiti bez imalo promišljanja.

Za to vrijeme, bh. diplomatija nije uspjela napraviti proboj u Mađarskoj.

Uzaludne su bile tople poruke, posjete i predstavljanje Mađarske kao prijatelja BiH koji se bori za naš evropski put. Jer, Mađarska se za evropski put BiH 'bori' isključivo zbog sebe i svojih interesa u BiH.

A, kakav zaokret je Mađarska napravila kada je u pitanju Srebrenica pokazuju i izjave komesara za proširenje u Evropskoj komisiji Olivera Varhelyja koji je iz Orbanove stranke.

Varhely je prije dvije godine zajedno sa visokim predstavnikom EU za vanjsku politiku i sigurnost Josepom Borrellom izjavio kako je Evropa zakazala u Srebrenici te da nema u Evropi ne biti mjesta za negiranje genocida.

"Naša dužnost je više nego ikad da se sjećamo genocida u Srebrenici, kao dijela naše zajedničke evropske historije", naveli su u zajedničkoj izjavi.

A, prije samo nekoliko dana isti taj Varhelyi je izjavio kako je protiv Rezolucije jer ona 'kolektivno kažnjava srpski narod' što nije tačno.

Varhelyi je to izjavo u Beogradu nakon sastanka s Aleksandrom Vučićem koji je također Mađarskoj širom otvorio vrata za brojne projekte.