Dosje o pomagačima

Dok se traga za pomagačima u aferi ‘Respiratori’: Kakva je uloga Edite Kalajdžić?

Nakon što je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo za Raport da je tražilo informacije od Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), a koje se odnose na istragu koja bi trebala otkriti ko i na koji način je pomagao optuženima u aferi 'Respiratori' da prikriju tragove nakon učinjenog krivičnog djela, nastavljamo serijal o tome ko i na koji način je pomagao prvenstveno Fahrudinu Solaku, suspendiranom direktoru FUCZ-a i bivšem premijeru FBiH Fadilu Novaliću.

Oni su imali široku mrežu ljudi koji su bili u mogućnosti da im pomognu da se pokušaju nekažnjeno izvući i osloboditi optužbi koje su im stavljene na teret zbog netransparentne i nezakonite nabavke 100 respiratora ACM812 A, plaćenih iz budžeta oko 10,5 miliona KM u aprilu 2020.godine.

Proteklih dana smo pisali o tome ko su osobe koje bi mogle biti obuhvaćene istragom u ovom predmetu u Federalnoj upravi civilne zaštite, a danas nastavljamo s detaljima o drugim, potencijalnim osobama koje bi se mogle naći na listi onih koji su pokušali prikriti tragove nezakonitog i kriminalnog djelovanja glavnih aktera nabavke respiratora ACM812 A.

Edita Kalajdžić, sekretarka u Generalnom sekretarijatu Vlade FBiH jedna je od svjedokinja Tužilaštva BiH u predmetu "Respiratori" koja je promijenila iskaz pred Sudom BiH u odnosu na onaj dat tužiteljima tokom istrage.

Falsifikovanje dokumenata

Prema saznanjima Raporta, mnogo je radnji koje je sekretarka poduzela kako bi prikrila tragove nabavke respiratora, anakon što je afera otkrivena.

Kalajdžić je imala veliku ulogu u nabavci respiratora ACM812 A, što se moglo vidjeti i iz u Sudu BiH prezentirane prepiske u poznatoj Viber grupi „Gensek“ putem koje je ona komunicirala sa tadašnjim premijerom Fadilom Novalićem i njegovim tadašnjim šefom kabineta Hasanom Ganibegovićem.

Iz prikazanih poruka vidljivo je da je Kalajdžić bila osoba koja je na jasan način dirigirala prvo smjenom starog Federalnog kriznog štaba Civilne zaštite, koji je činila 21 osoba, a potom je njegov sastav sveden na devet ljudi, a što je zagovarala i Kalajdžić.

Edita Kalajdžić je uprkos dokazima da je znala sve o nabavci respiratora, pokušala 'zamesti tragove' tako što čak i kad je afera otkrivena predlagala Novaliću da se raskine ugovor sa FH Srebrena malina, pred Sudom BiH nemušto i uz osmijeh na brojna pitanja tužitelja odgovarala sa riječima 'ne znam', 'pa, ne sjećam se', 'ne razumijem pitanje'.

Sekretarka Vlade FBiH, prema saznanjima Raporta dovodi se i u vezu sa pomaganjem retroaktivnog mijenjanja dokumenta iz Federalnog štaba civilne zaštite iz marta 2020. godine pristiglog u Vladu FBiH s ciljem da se u taj dokument naknadno ubaci rečenica da se 'nabavlja 100 respiratora' kako bi se stvorio privid da je za nabavku znala kompletna Vlada FBiH, a ne samo tadašnji premijer Fadil Novalić.

Novalić je oslovljavao s 'bebo', a Kalajdžićka je Sebiju zvala 'Seb'

Edite Kalajdžić je Fadilu Novaliću 18. marta 2020. godine. U poruci napisala:
“Šefe, čujte se vi direktno sa Sebijom oko cijene respiratora”.

Također, Kalajdžić je i autorica poruke:

"Seb zove. Loši respiratori. Užas. U ogromnom smo problemu. Ako je to tačno, a jeste garant. Je li ovo što Kučuković kaže za ubijanje ljudi?", pisala je Kalajdžić Ganibegoviću 28. aprila 2020. godine, a nakon što su novinari otkrili da su postojala dva ugovora za nabavku respiratora i da nisu stigli respiratori HCVE003, nego ACM812 A.

Pred Sudom BiH Kalajdžić je potvrdila da je u ovom slučaju mislila na Sebiju Izetbegović, tadašnju direktoricu KCUS-a.

Kalajdžić je i u ovom slučaju pojasnila da je pišući 'Seb' mislila na Sebiju Izetbegović. Kazala je da kada su se na portalima pojavile informacije o dva ugovora s različitom vrstom respiratora da ju je pozvala Izetbegović i pitala je da li zna išta o tome što pišu portali, te da je ona direktorici KCUS-a rekla 'da ne zna'.

Da je Kalajdžićka dobro znala da nabavka nije u redu govori i poruka koju je nakon što je otkriven način nabavke respiratora Novaliću pisala:

"Šefe, ovaj ugovor treba raskinuti. Sad sam ga čitala. I tražiti povrat sredstava. Rok za isporuku je bio 15. 04. Treba kazati da ne preuzimaju ništa", pisala je Kalajdžić Novaliću, a on joj odgovara:

"Meni je bebo za danas dosta. Kako ćemo raskinuti kad su pare otišle u Kinu", napisao je Novalić.

Kalajdžić mu na to odgovara:

"Šta nas briga gdje su pare. Nije isporučio robu do 15. aprila".

Novalić potom Kalajdžić pita:

"Šta je glavni razlog raskida ugovora? Rok?", a Kalajdžić mu odgovara potvrdno, uz napomenu da je ugovor koji joj je proslijedio Ganibegović katastrofalan, te da “izgleda da nisu isporučeni ugovoreni respiratori”.

Novalić je konstatirao da bi raskidom ugovora “još bi se samo gore uvalili”.

Iz ovih poruka, ali i Kalajdžićkinog ponašanja na Sudu BiH gdje je pokušala odbraniti Novalića, jasno je da je ona znala mnogo više od onog što je bila spremna reći pred Sudom BiH, a sve s ciljem da zaštiti Novalića s kojim je kako saznaje Raport i danas u dobrim odnosima.

Prema saznanjima do kojih je došao Raport, Kalajdžić je čak izmislila priču da je Generalni sekretarijat dobijao ponude za nabavku respiratora, a sve kako bi pokušala stvoriti privid da je i Novalić bio nadležan za nabavku medicinskih sredstava tokom pandemije Covid 19.

Također, Kalajdžićki bi se na teret moglo staviti i to što je prešutjela da je odluka o nabavci medicinske opreme koju je Sekretarijat dobio od Vlade FBiH bila manjkava, a da ona nije reagirala, odnosno nije tražila na što će biti potrošeno 10, 5 miliona KM, a kod ranijih odluka je bila navedena specifikacija.

Pretpostavlja se da je i na ovaj način Kalajdžićka htjela pomoći Novaliću.

Inače, Kalajdžićka je i osoba koja je nakon što je otkrivena afera "Respiratori" naložila sagovornicima u Viber grupi "Gensek" da brišu poruke.

U konačnici, Edita Kalajdžić je pred Sudom BiH izjavila da su s njenog mobilnog telefona koji joj je oduzet u istrazi i deponovan u Tužilaštvu BiH korišten nakon što joj je oduzet i da su s tog broja upućivani pozivi i nekim njenim prijateljima.

Vještačenje je pokazalo da Kalajdžić u ovom slučaju nije govorila istinu, a i ovi njeni navodi kako saznajemo mogu se dovesti u vezu s pomaganjem optuženima.

Podsjećamo, Edita Kalajdžić je "siva eminencija" u Vladi FBiH. I danas, prema našim saznanjima ona dirigira mnogim procesima i kadroviranjem u Vladi FBiH. Dobila je i brojne funkcije u upravljačkim strukturama mnogih agencija koje su dobro plaćene.

U nastavku dosjea o mogućim pomagačima koji su upleteni u aferu Raport sutra donosi priču o ulozi Zijada Džemića, direktora Instituta za mjeriteljstvo.