Danas postoji ogroman izbor napitaka, ali nisu svi toliko zdravi koliko mislimo. Naturopatska doktorica Janine Bowring upozorava na pet vrsta pića koja mogu imati štetan utjecaj na zdravlje, a neka od njih zasigurno će iznenaditi mnoge.
Industrija bezalkoholnih pića 2022. godine procijenjena je na čak 149,62 milijarde dolara, prema podacima Fortune Business Insightsa. Istovremeno, tržište alkoholnih pića dosegnulo je vrijednost od gotovo 260 milijardi dolara, izvijestio je Park Street. Ali, jesu li ti ogromni profiti posljedica prodaje nezdravih proizvoda? Prema Bowring, odgovor je potvrdan.
U svom videu na TikToku pod nazivom "Otkrivam pet toksičnih napitaka koji mogu naštetiti vašem zdravlju i kako ih zamijeniti zdravijim opcijama", Bowring detaljno objašnjava zašto bismo ih trebali izbjegavati.
1. Alkohol
Prema Bowring, alkoholna pića, poput piva i vina, često sadrže glifosat, herbicid koji može oštetiti sluznicu crijeva, što može dovesti do sindroma propusnog crijeva i autoimunih poremećaja.
Međutim, iako su studije otkrile tragove glifosata u alkoholnim pićima, za negativne posljedice bilo bi potrebno popiti preko 140 čaša vina ili piva dnevno, izjavio je glasnogovornik Beer Institutea za USA Today.
2. Sportska pića
Mnogi ih konzumiraju nakon vježbanja, ali Bowring tvrdi da su sportska pića prepuna šećera, a ona s niskim udjelom šećera često sadrže umjetne zaslađivače.
Slične zabrinutosti odnose se i na energetska pića. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) čak ih je označila kao "opasnost za javno zdravlje".
3. Dijetalni gazirani sokovi
Dijetalni sokovi možda imaju manje kalorija, ali to ne znači da su zdravija alternativa.
Bowring upozorava na aspartam, umjetni zaslađivač koji se često nalazi u ovim pićima. Osim toga, poznata nutricionistica Sarah Carolides izražava zabrinutost zbog fosforne kiseline, koja, prema njenim riječima, "direktno ulazi u krvotok, snižava pH krvi i može ometati apsorpciju kalcija", izjavila je za UNILAD.
Watch on TikTok
4. Kokosova voda
Iako se kokos i voda smatraju zdravima, kokosova voda ipak može biti problematična, tvrdi Bowring.
Posebno je štetna ako se konzumira izvan sezone jer sadrži deuterij, težak oblik vodika. Prema Osmio Wateru, visoke razine deuterija u tijelu mogu uzrokovati hronični umor, metaboličke probleme i prijevremeno starenje.
5. Voćni sokovi
Još jedno piće koje mnogi smatraju zdravim, ali Bowring upozorava da su voćni sokovi bogati fruktozom, što može uzrokovati masnu jetru.
Fruktoza je prirodni šećer prisutan u voću, povrću i medu, ali prevelike količine mogu dovesti do dijabetesa, pretilosti, otpornosti na leptin i povećane razine mokraćne kiseline u krvi, navodi Healthline.