Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i prošle sedmice, treće zaredom, jer je američka centralna banka poručila da kani usporiti tempo popuštanja monetarne politike.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0,8 posto, na 107,81 bod. Pritom je kurs eura prema dolaru skliznuo 0,7 posto, na 1,0430 dolara.
Američka je valuta ojačala i prema japanskoj, za 1,7 posto, pa je njezin kurs dosegnuo 156,35 jena. Tokom sedmice dolarov indeks dosegnuo je i 108,54 boda, najviši nivo u više od dvije godine, što je posljedica neočekivanih poruka američke centralne banke.
Doduše, Fed je na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici smanjio kamatne stope za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 4,25 do 4,50 posto, što se i očekivalo. No, nije se očekivalo da će čelnici Feda drastično smanjiti procjene o budućim rezovima kamata.
Naime, od septembra, kada je započeo ciklus popuštanja monetarne politike, Fed je srezao kamate u tri navrata, za ukupno jedan postotni bod, a u idućoj godini čelnici Feda procjenjuju da će cijenu novca smanjiti samo u dva navrata, za ukupno 0,50 postotnih bodova.
Usporavanje tempa smanjenja kamata moguće je zahvaljujući stabilnom rastu američke privrede i dobroj situaciji na tržištu rada. S druge strane, stopa inflacije i dalje se kreće znatno iznad ciljanih Fedovih nivoa od dva posto.
Svjetske berze oštro pale
Na svjetskim su berzama prošle sedmice cijene dionica oštro pale jer je američka centralna banka poručila da iduće godine planira usporiti tempo smanjenja kamatnih stopa.
Dow Jones potonuo je prošle sedmice 2,25 posto, na 42.841 bod, dok je S&P 500 skliznuo dva posto, na 5.930 bodova, a Nasdaq indeks 1,8 posto, na 19.572 boda.
Oštar pad indeksa posljedica je poruka američke centralne banke. U srijedu su, nakon dvodnevne sjednice, čelnici Feda odlučili smanjiti ključne kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 4,25 do 4,50 posto.