UTRKA SA VREMENOM

Donosi li maj prekretnicu rata u Ukrajini. Stiže li ključni raketni sistem od milijardu dolara?

Situacija na frontu kod Donecka posljednjih se dana intenzivirala, a ruske snage uspjele su potisnuti Ukrajince te dovesti u opasnost prvu liniju odbrane na istočnom dijelu fronta. Nakon što je američki Kongres odobrio veliki neophodni paket pomoći za Ukrajinu, Rusija je krenula u utrku s vremenom, želi iskoristiti vrijeme prije nego što ukrajinskoj strani stigne potrebno naoružanje.

Rusi su, prvi put nakon dugo vremena, izveli jedan vrlo uspješan napad kod Očeretina, strateškog mjesta koje može imati ključnu ulogu za njihovo daljnje osvajanje ostatka Donecke oblasti. No, osim sistema ATACMS koji je već tajno stigao u Ukrajinu (Rusi su angažirali sve svoje obavještajne snage da otkriju njihovo skladištenje kako bi ih uništili), SAD će dati Ukrajini i dodatne rakete za sisteme Patriot za njezinu protuzračnu odbranu.

No, kako piše BBC, taj prvi paket pomoći od 6 milijardi dolara ipak neće sadržavati nove sisteme, odnosno lansirne rampe. No, londonski The Guardian navodi da, za razliku od paketa vrijednog milijardu dolara, koji je sadržavao opremu i tehnologiju, najnovija pomoć od 6 milijardi bit će u "konkretnom" naoružanju i municiji, što znači da će trebati više vremena da stigne na bojno polje, što i u Rusiji itekako shvaćaju te su pojačali svoje napade.

Osim toga, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu tvrdi, prenosi moskovski list Vedomosti, da su Rusi uništili najmanje pet dosad isporučenih sistema Patriot. "Ovo je najveći paket vojne pomoći koji smo dosad odobrili", rekao je američki ministar odbrane Lloyd Austin, a "paket" će sadržavati, osim raketa za Patriote, i sisteme za presretanje dronova, artiljerijsko streljivo, pogotovo kalibra 122, 152 i 155 mm, dronove Switchblade i Puma te "punjenja" za sisteme višeraketnih bacača HIMARS.

Šef Pentagona Lloyd Austin rekao je da SAD radi sa saveznicima na nabavi dodatnih sistema Patriot, ali se nije obvezao da će slati više američkih verzija sistema, navodi Guardian. Rekao je da je posljednjih dana razgovarao nasamo s nizom svojih evropskih kolega kako bi potaknuo na razrješenje tog pitanja.

"Ne trebaju im samo Patrioti, trebaju im i druge vrste sistema i presretača", rekao je Austin. "Sve bih nas upozorio u smislu da Patriot postane ‘srebrni metak‘". Njemački mediji navode da će Berlin poslati Kijevu jedan novi sistem, a Španija, piše madridski El Pais, odobrila je slanje raketa za te efikasne američke proturaketne sisteme.

Nagađalo se da bi tu mogla uskočiti i Grčka, koja posjeduje "municiju" i za sisteme S 300 i za Patriote, ali tu je mogućnost odbacio premijer Kiriakos Mitsotakis, pravdajući to "sigurnosnim razlozima". Naime, radi se o stalnoj napetosti u odnosima s Turskom. Kako piše The Guardian, isporučeni američki projektili koristit će se za dopunu već prije isporučenih sistema Patriot.

No, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nedavno je rekao da im treba najmanje šest do sedam novih sistema Patriot, jer njima brane energetsku infrastrukturu, koja je posljednjih sedmica opet na meti ruskih napada. Rusi su nanijeli veliku štetu ukrajinskoj energetskoj i toplinskoj mreži, a napadaju i komunalnu infrastrukturu, pogotovo u Harkivu, Odesi i Kijevu. Cilj tih napada je onemogućiti "normalan život" te natjerati stanovništvo, pogotovo se to odnosi na Harkiv i Odesu, da se evakuira iz gradova, a iz Moskve ionako stalno stižu takva upozorenja.

Zelenski je rekao da su im za zaštitu tih gradova hitno potrebni sistemi Patriot i projektili za njih. "To je ono što može i treba spasiti živote naših ljudi upravo sada te spriječiti potpuno uništenje energetske infrastrukture", poručio je Zelenski partnerima sa Zapada. Zbog nedostatka raketa za sisteme Patriot, Rusi su uništili Tripoljsku termoelektranu nedaleko od Kijeva, kao i postrojenja u Harkivu, čime je opskrba strujom znatno otežana. Napomenimo da je početkom aprila Volodimir Zelenski procijenio da bi za potpunu zaštitu ukrajinskog zračnog prostora bilo potrebno najmanje 25 "jedinica" Patriota, što je u ovom trenutku prilično neizvedivo. No, kako se čini, maj bi mogao biti prijelomni mjesec za stanje na frontu, a ne treba zaboraviti da uskoro Ukrajini stižu i prvi borbeni avioni F-16.

Austin je rekao da traži od savezničkih nacija da "prihvate malo više rizika" dok razmatraju kakvo oružje poslati Ukrajini. Podsjetimo da jedan sistem Patriot košta milijardu dolara, a jedna raketa 4 miliona dolara, piše jutarnji.hr.