Njemačka bi mogla biti preglasana prilikom odlučivanja o prijedlogu Evropske komisije o ograničenju veleprodajnih cijena plina, piše agencija DPA.
Evropska komisija u novembru je predložila ograničenje cijena kao odgovor EU na skokovit rast cijene plina izazvan ratom u Ukrajini. Komisija je predložila ograničenje cijene plina od 275 eur/MWh.
Strahovi Njemačke
U potrazi za kompromisom, Češka je istupila s novim prijedlogom prema kojemu bi se ograničenja pokrenula ako cijene prijeđu raspon od 200 do 220 eura po megavatsatu tokom tri to pet dana. Ugovorna cijena također bi trebala biti 35 eura viša od referentne cijene temeljene na postojećim procjenama cijena ukapljenog prirodnog plina (LNG).
S obzirom na to da su članice duboko podijeljene oko pojedinosti o predloženom ograničenju, sastanak prošlog utorka nije iznjedrio konačnu odluku. Ostavljajući ministre energetike EU da danas ponovo pokušaju postići dogovor.
Članice, uključujući Njemačku, Austriju i Nizozemsku, strahuju da bi ograničenje cijena plina moglo preusmjeriti prijeko potrebne količine izvan Evrope. I poremetiti funkcionirsanje energetskih tržišta.
Šta žele Belgija, Grčka, Italija i Poljska
Druge države, uključujući Grčku, Belgiju, Italiju i Poljsku, zahtijevale su ograničenja za koja kažu da bi zaštitila njihovu ekonomiju i stanovnike od visokih cijena energije.
"Planiram postići dogovor do kraja današnjeg dana", rekao je danas češki ministar industrije Jozef Sikela. I dodao kako je jedan od načina da se okonča višemjesečna rasprava zemalja EU o tome kako se boriti s visokim cijenama energije. Taj da se na glasanje stavi kompromisni prijedlog, umjesto da se traži jednoglasna podrška.
"To bi naravno bio ishod koji nije poželjan", rekao je njemački ministar ekonomije Robert Habeck inzistirajući na tome da je njemačka zabrinutost utemeljena. Dodao je kako niko, a ponajviše on, nema ništa protiv niskih cijena na tržištu plina.
"Samo, znamo iz prethodnih tržišnih intervencija da moramo biti vrlo oprezni kako ne bismo željeli dobro, a izazvali loše", kazao je Habeck.
DPA: Šta bi mogao biti kompromis?
Potencijalni kompromis mogao bi uključivati niže cjenovne pragove od prvotno predloženih. Koji bi pokretali mjeru. Ali i više sigurnosnih mehanizama usmjerenih prema ublažavanju njemačke zabrinutosti, osiguravanju sigurnosti opskrbe te stabilnosti finansijskih tržišta.
U raspravu o ograničenju veleprodajne cijene plina ušlo je i odlučivanje o drugim propisima usmjerenima. Koja vode ka rješavanju posljedica snažnog smanjenja ruskog izvoza energije u EU.
Ostali prijedlozi koji čekaju odobrenje evropskih ministara energetike. Uključuju zajedničku aktivnost pri kupovini plina, povećanje solidarnosti među državama članicama u slučaju nestašice energije. I ubrzavanje izdavanja dozvola za neke projekte vezane uz obnovljive izvore energije