Štetni efekti pušenja na zdravlje pojedinaca i opterećenje koje ono stavlja na zdravstveni sistem ne mogu se precijeniti. I dok je imperativ pronaći rješenja i pružiti podršku onima koji žele prestati pušiti, također je ključno pristupiti tom pitanju sa empatijom i informisati o naučno dokazanim boljim alternativama pušače koji ne žele u potpunosti da se odreknu duhana i nikotina.
Kako ističe Amela Vilić, doktorica opće prakse u ambulanti Dobrinja u Sarajevu, pružanjem pravih informacija o manje štetnim alternativama, moguće je potaknuti pozitivnu promjenu u smanjenju broja pušača i pružiti manje štetne opcije onima koji će u suprotnom nastaviti da konzumiraju tradicionalne cigarete.
"Najbolje što se može učiniti za njihovo zdravlje je da momentalno ostave cigarete. Mnogi ljudi, unatoč svjesnosti zdravstvenih rizika, odlučuju nastaviti pušiti. Na sreću, novi dokazi sugeriraju da strategije smanjenja štete, kao što je prelazak na manje štetne alternative, mogu značajno smanjiti zdravstvene rizike povezane s pušenjem", naglašava dr. Vilić.
Ukoliko u potpunosti na njih pređu, alternativni bezdimni proizvodi koji su naučno zasnovani mogu pomoći punoljetnim pušačima da smanje izloženost organizma štetnim materijama koje sa sobom nosi pušenje cigareta. Uređaji koji zagrijavaju duhan, primjerice, prilikom korištenja emituju aerosol umjesto duhanskog dima, koji sadrži i do 95% manje štetnih materija.
"Važno je napomenuti da iako su ove alternative manje štetne od tradicionalnih cigareta, one nisu potpuno bez rizika jer oslobađaju nikotin koji izaziva zavisnost. Manje štetne alternative predstavljaju pragmatičan pristup rješavanju problema pušenja. Pušenje je ozbiljan zdravstveni rizik koji može imati razorne posljedice za pojedince i društva. Poduzimajući korake ka pružanju tačnih informacija o manje štetnim alternativama pušenju, može se pomoći u smanjenju broja pušača", zaključuje dr. Vilić.